3D Wiser: 3D tisk pomáhá vyrobit i nevyrobitelné

3d wiser

Určit si vstupní body a na základě nich vybrat vhodnou technologii. To je krédo firmy 3D Wiser. „Návratnost 3D tiskárny při tomto postupu tak může být velmi rychlá,“ popsal managing consultant Tomáš Vít.

3D Wiser se věnuje hlavně aplikaci 3D tisku v průmyslu. „V našem portfoliu najdete konkurující si značky i technologie. Na zahraničních trzích si třeba konkuruje tisk z pryskyřice a termoplastů. My je ale máme obě, abychom mohli nabídnout vhodné řešení komukoliv,“ vysvětlil Vít. Firma tedy nemá ambici prodávat konkrétní tiskárnu, ale nabídnout klientovi potřebnou technologii.

3D Wiser

Pražská společnost nabízí široké spektrum materiálů. Kromě již zmíněné pryskyřice a termoplastů jsou to i kompozity, do kterých se vloží karbonové vlákno a výrobek tak může okamžitě sloužit jako plně funkční díl do stroje. „Můžeme tak tisknout díly s odolnosti konstrukčního hliníku, což je oproti kovům mnohem levnější,“ poznamenal Vít.

3D wiser

Na veletrhu firma představuje několik zařízení premiérově. Jedno z nich je tiskárna kovů Markforged Metal X, která ale neobsahuje laser. Vytisknutý výrobek se na konci procesu dá do pece, kde se smrští o dvacet procent a tím vznikne celokovový díl. Dalším je nový typ tiskárny Formlabs Form 3L fungující na metodě stereolitografie, tedy tvrzení pryskyřic světlem. Ten firma uvede na český trh v prvním čtvrtletí roku 2020. „Tento model pořídíte za necelých tři sta tisíc, což pomáhá firmám řešit problém s investicemi a návratností,“ vyzdvihl příznivou cenu Vít.

3d wiser

3D tisk je dle firmy vhodnou technologií pro budoucnost. „Nás baví samotná osvěta o 3D tisku, není to jen o tisku hraček a figurek. Metoda může pomoct v dobách škrtů, jelikož se tiskárny dají velmi dobře optimalizovat,“ zmínil Vít řešení, které se probíralo i na Fóru aditivní výroby na letošním MSV. „3D tisk nemá vytlačit vstřikování nebo obrábění, ale může pomoci vyrobit i nevyrobitelné,“ uzavřel Vít.

Zdroj zprávy BVV