40 českých exportérů na veletrhu China International Import Expo v Šanghaji

ciie

Česká národní expozice na CIIE 2019 patřila mezi taháky a našim firmám se podařilo navázat řadu kontaktů.

V Šanghaji skončil veletrh China International Import Expo (CIIE), na kterém se představily i české firmy, výrobky a služby. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo dvě expozice, tzv. národní pavilon a expozici v komerční části veletrhu. V národní části Česko představilo inovativní řešení a unikátní technologie v souladu s konceptem Czech Republic: The Country For The Future. V komerční části zase vynikla krása tradičního českého skla a designu. Vysoká návštěvnost a silný komerční efekt potvrdily, že české sklářství se v Číně těší mimořádné oblibě.

CIIE je pro Čínu největším veletrhem a jednou z hlavních událostí roku. Zahajoval ho osobně prezident Si Ťin-pching. Veletrh je specifický svým zaměřením na posilování dovozu zahraničního zboží a služeb. „V situaci, kdy má Česko v obchodě s Čínou výrazně negativní bilanci, je toto platforma, jejíž aktivní využití může přispět ke změně nebo alespoň zmírnění současného stavu, pro podporu českého byznysu a export tuzemských firem velmi důležitá,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

ciie
Model L410 UVP-E20 vystavený v pavilonu České republiky

Český národní pavilon patřil mezi hlavní taháky už loni. A i letos bylo na co se dívat. Nejen proto, že i nábytek do expozice přijel do Šanghaje až z Bystřice pod Hostýnem. Šlo o praktickou ukázku světově unikátní technologie ohýbání dřeva, kterou používá tuzemská firma Ton. „Letos byla jedním z hlavních magnetů pro návštěvníky živá ukázka sklorytecké práce v podání českého mistra Jiřího Tesaře. Rytecký stroj z 19. století, který si dovezl z Česka, je světovým unikátem, stejně jako díla, která na něm vznikají,“ říká náměstkyně pro řízení sekce EU a zahraničního obchodu Martina Tauberová, která se veletrhu v Číně jménem ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka zúčastnila. Návštěvníky rovněž zaujalo ultralehké sportovní letadlo Shark, které je držitelem několika světových rychlostních rekordů.

V české národní expozici nechyběla ani Škoda Auto, která na čínském trhu prodá třetinu své celkové světové produkce. Exponát, nový model Škody Superb, si zde osobně vyzkoušel i vedoucí české delegace předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Lákadlem byl také klavír Petrof, jedna z nejúspěšnějších českých značek na čínském trhu vůbec. První tóny na světově oceňovaném výrobku na veletrhu zazněly z rukou klavíristy Richarda Pohla. Díky dalekohledům přerovské Meopty zase expozice chvílemi připomínala pozorovatelnu. S nimi návštěvníkům neunikly ani drobné šroubky na instalacích pod stropem vysoké výstavní haly. V Šanghaji byli také zástupci Výzkumného centra HiLASE z Dolních Břežan, které se může pochlubit laserem s nejsilnějším výkonem na světě. Na CIIE představili průmyslové aplikace laserů, zejména povrchové opracovávání kovů. Brněnská společnost Tescan zase na CIIE uzavřela kontrakt na dodávku elektronových mikroskopů.

Největší česká sklářská firma Preciosa využila tisíce malých kamínků ke zhotovení centrálního objektu expozice – zavěšené skleněné koule, který připomínal 70. výročí navázání diplomatických styků mezi ČSR a ČLR. Komerční pavilon představující české sklo a design byl laděn do jednoduché bíločerné barevné kombinace tak, aby krása exponátů 14 českých vystavovatelů, převážně výrobců křišťálu, naplno vynikla. Křišťál totiž patří v Číně mezi nejznámější a nejoceňovanější české klenoty.

Díky spolupráci MPO a Ministerstva zemědělství se v české národní expozici představilo také 11 značek tradičních českých nápojů a potravin v čele s budějovickým pivem a bylinným likérem Becherovka. I jejich prezentace měla za cíl podpořit tuzemský export na čínský trh.

ciie

Česká národní expozice byla v duchu národní hospodářské vize a značky Czech Republic: The Country For The Future. „Hudební nástroje, křišťálové sklo nebo pivo patří mezi rodinné stříbro, které dělá naší zemi dobré jméno po celém světě a pomáhá otevírat dveře pro spolupráci v dalších oblastech,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Často se ale bohužel tolik neví, že jsme mimořádně šikovní také v letectví, patříme mezi lídry v nanotechnologiích nebo disponujeme nejvýkonnějším laserem na světě. Právě to potřebujeme dostávat do povědomí celého světa, samozřejmě tedy i v zemích jako Čína, kde inovace a technologie nabývají na významu. Inovativní a tradiční průmysl si v exportu rozhodně nekonkuruje, naopak cesta k úspěchu spočívá ve vzájemném propojení.“

Druhého CIIE se zúčastnilo celkem 181 zemí, regionů či mezinárodních organizací, více než 3 800 firem a více než 500 tisíc čínských i zahraničních nákupčích.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Foto: CIIE