61. mezinárodní strojírenský veletrh ukázal budoucnost průmyslu

33A+

Roboty, internet věcí, systémy virtuální simulace i řízení pomocí umělé inteligence – letošní MSV potvrdil masivní nástup digitálních technologií do průmyslové praxe. Všechny kryté plochy výstaviště byly vyprodány a největším středoevropským veletrhem žilo celé Brno. Expozice 1 662 vystavujících firem z 30 zemí si za pět dní prohlédlo více než 81 tisíc návštěvníků. Firmy byly spokojeny jak s počtem, tak s kvalitou návštěvníků a se zájmem o své produkty.

Pavilon P MSV 2019

Vládní představitelé na veletrhu
Význam letošního MSV podtrhla přítomnost téměř celé české vlády, a to nejen na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR, který je tradičním diskusním fórem zaměstnavatelů a vlády, ale i na oficiálním zahájení MSV. K VIP hostům prvního veletržního dne patřili premiér Andrej Babiš, místopředseda Senátu PČR Milan Štěch, místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová, místopředseda vlády a ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, ministr dopravy Vladimír Kremlík, ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr zemědělství Miroslav Toman a ministr školství mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Babiš

Vysoký zájem zahraničí a rekordní doprovodný program
Atraktivitu českého trhu potvrdila mimořádně vysoká účast zahraničních firem a odborníků. Ze zahraničí přijelo 829 firem, tj. polovina všech vystavovatelů, přičemž nejvyšší zastoupení měly Německo, Slovensko, Čína, Itálie a Rakousko. Ve velkém rozsahu byly kolektivními účastmi zastoupeny zámořské země jako Čína, Indie a Tchaj-wan. Japonské a jihokorejské firmy vystavovaly přes svá evropská zastoupení. Veletrh si prohlédla řada zahraničních delegací a obchodních misí, které přicestovaly mj. z Indie, Jihoafrické republiky, Ruska, Běloruska, Ukrajiny, Slovenska, Severní Makedonie a Bavorska.

Už loňský 60. MSV přinesl rekordní počet 79 doprovodných akcí a letos se podařilo laťku dále zvýšit. Během pěti dnů se uskutečnilo neuvěřitelných 91 setkání – konferencí, workshopů, seminářů i panelových diskusí – v celkovém trvání 206 hodin, což byl téměř pětinásobek otevírací doby veletrhu. MSV tak potvrdil svoji roli klíčové diskusní platformy pro podporu inovací i navazování obchodních kontaktů mezi českými a zahraničními podnikateli. Řešila se aktuální témata jako 3D tisk, digitalizace průmyslu nebo cirkulární ekonomika. Velký zájem byl o třídenní B2B projekt Kontakt-Kontrakt s účastí 289 firem z 23 zemí a 500 obchodními jednáními. Úspěšný byl také jednodenní veletrh pracovních příležitostí JobFair MSV a třetí ročník projektu organizovaných a komentovaných prohlídek veletrhu MSV TOUR.

Pilous

Digitální továrna – transformace průmyslu na vlastní oči
Hlavní téma ročníku Digitální továrna 2.0 rezonovalo celým veletrhem a řešení zaměřená na digitalizaci průmyslu byla k vidění ve všech halách. Zapojení robotů do výroby a automatizovaná řešení jsou na MSV už dlouho standardem, ale letošní novinkou byl posun od nákupu jednotlivých technologií k jejich vzájemnému propojení. V pavilonu A1 vyrostla speciální expozice Digitální továrna, kde partneři v čele s firmami Microsoft a ABB předvedli digitalizaci výroby v praxi. Autonomní řízení pomocí umělé inteligence, vzájemná komunikace výrobních zařízení i využití digitálních dvojčat jako operačních agentů – budoucnost průmyslu si návštěvníci MSV prohlédli i vyzkoušeli prostřednictvím virtuální reality. Škoda Auto zde vystavila prototyp elektromobilu ŠKODA VISION iV. Na projekt navázala celodenní konference Digitální továrna 2.0 – Česko jako průmyslová velmoc, kde přední odborníci prezentovali fenomény jako strojové samoučení nebo blockchain.

33A+

Česká republika jako partnerská země MSV a The Country For The Future
Tradiční koncept partnerské země MSV letos získal novou podobu, když se do této zvýrazněné pozice dostala Česká republika. Pavilonu Z dominovala Česká národní expozice The Country For The Future, která demonstrovala ekonomický potenciál země a sloučila pod jednu střechu veškeré služby podnikatelům. Poprvé v historii vystavovaly všechny státní organizace spojené s průmyslem nebo podporou exportu společně. Bylo jich celkem 13 – Agentura pro podnikání a inovace, CzechInvest, CzechTrade, Česká exportní banka, Českomoravská záruční a rozvojová banka, Česká rozvojová agentura, Exportní a garanční pojišťovací agentura, Ministerstvo obrany, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zahraničí, Strojírenský zkušební ústav, Technologická agentura ČR a Úřad průmyslového vlastnictví. Česká národní expozice tak nabídla služby a asistenci státu podnikům v každém životním cyklu podnikání, od podpory start-upů a podnikatelských inkubátorů přes exportní asistenci, exportní financování a pojištění až po ochranu duševního vlastnictví, zkušebnictví a certifikaci. V expozici probíhal nepřetržitý doprovodný program a interaktivní formou byla představena nová Inovační strategie ČR 2019–2030.

Babiš

Veletrhy Brno během MSV představily koncept festivalu Start Me Up, který připravují ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Cílem festivalu je propojit start-upy a inovační firmy s potenciálními zákazníky i investory, kteří se tradičně strojírenského veletrhu účastní. Festival Start Me Up by se měl konat souběžně s MSV 2020.

Veletrhy Transport a Logistika a ENVITECH drží s MSV krok
9. veletrh Transport a Logistika ukázal, že také dopravní a logistické firmy se intenzivně připravují na požadavky digitalizovaného průmyslu. O účast byl letos velký zájem. V dlouho dopředu vyprodané hale A2 a na přilehlé volné ploše se představilo 115 vystavovatelů z 12 zemí. Nabídka firem se výrazně zaměřila na IT řešení pro logistiku, nechyběla ani vzorová balicí a expediční linka prezentovaná v projektu Packaging Live.

Odpovědný přístup k životnímu prostředí a přírodním zdrojům se stává nedílnou součástí průmyslového podnikání. Veletrh technologií pro ochranu životního prostředí ENVITECH letos přivítal 44 vystavovatelů ze 7 zemí. Zvýrazněným tématem veletrhu ENVITECH i MSV byla Cirkulární ekonomika jako systém opětovného využívání materiálů, které udržujeme v oběhu co nejdéle. Tématu se věnovala řada doprovodných akcí včetně mezinárodní konference, na které byl založen Český cirkulární hotspot – platforma pro spolupráci při zavádění cirkulárních inovací jak v českém, tak globálním měřítku.

Většina Zlatých medailí MSV 2019 zůstala v Česku
Nejlepší exponáty opět soutěžily o prestižní Zlaté medaile MSV. Odborná hodnotitelská komise udělila šest hlavních cen a jedno čestné uznání, za celoživotní dílo byl navíc oceněn profesor Jaroslav Kopáček. Zlatou medaili za inovaci ve zpracovatelské technologii získala společnost Ceratizit za svůj nástroj FreeTurn. Za inovaci výrobního stroje dostal cenu vystavovatel CNC Invest, který do soutěže přihlásil dlouhotočný CNC obráběcí stroj s dvanácti řízenými osami. Za inovaci komponenty ve strojírenství byl oceněn vystavovatel ZKL Bearings CZ a jeho asymetrické radiální soudečkové ložisko s kazetovou klecí. Za inovaci v automatizační technice a řešení bezpečnosti robotických pracovišť získalo ocenění měkké opláštění Airskin výrobce Blue Danube Robotics. Vystaveno bylo na expozici ALTEG Bohemia. Za inovativní návrh elektrického pohonu kol elektromobilu dostal cenu sportovní elektromobil StudentCar SCX, který vznikl na VŠB-Technické univerzitě Ostrava. V kategorii inovací v automatizační technice zabodovalo digitální dvojče výrobní buňky z Ústavu výrobních strojů, systému a robotiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

Čestné uznání v kategorii inovací v transportu a logistice získal chytrý zásilkový box Tučňák společnosti TEXTILECO. Box je poháněn solární energií, obsahuje vnitřní i venkovní USB porty, bezpečnostní dveře, čidlo na světlo a do budoucna i variantu s lednicí.

V Press centru se akreditovalo 262 zástupců médií z deseti zemí. Incomingové mise novinářů přijely z Polska, Slovenska, Maďarska, Německa, Rakouska, Velké Británie, Švýcarska a Turecka.

62. mezinárodní strojírenský veletrh se uskuteční společně s veletrhy IMT, PLASTEX, FOND-EX, WELDING a PROFINTECH v termínu 5.–9. 10. 2020.

robot

O veletrhu řekli
Andrej Babiš, předseda vlády České republiky
Chci poděkovat všem vystavovatelům a samozřejmě Veletrhům Brno za to, jak skvěle je veletrh zorganizován. Je skvělé, že toto výstaviště de facto vymyslel náš první prezident, a myslím, že je důležité mluvit o nás, o České republice a o tom, co jsme dokázali.

Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu ČR
Je to skvělý veletrh. Ukázal sílu českého průmyslu a jeho postavení v Evropě.

Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR
Jako ministryně financí si uvědomuji obrovský význam Mezinárodního strojírenského veletrhu pro ekonomiku naší krásné země.

Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí ČR
Ve středoevropském regionu je MSV skutečně největší veletrh svého druhu. Je skutečně průmyslový a ukazuje, že Česká republika jde s dobou, že jsme již nyní inovativní země a strategie do roku 2030 se začíná naplňovat již dnes.

Jiří Kuliš, generální ředitel, Veletrhy Brno, a.s.
Hodně strojírenských technologií pro budoucnost průmyslu a málo odpočinkových zón a květináčů. Letošní MSV byl opět veletrhem, jakým má být.

Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR
Za Svaz průmyslu a dopravy vysoce hodnotím jak organizaci Mezinárodního strojírenského veletrhu, tak i skvělou účast firem. Na veletrhu se potvrdilo, že firmy drží krok s trendy, nástupem digitalizace a nových moderních technologií.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR
Letošní 61. ročník MSV pro mě byl především tradiční ukázkou rychlého rozvoje a výborné kondice tuzemského průmyslu. Stejně jako v posledních letech jsem se velmi rád osobně přesvědčil, kolik máme v ČR skvělých podniků, které investují do digitalizace a tvoří tolik žádanou přidanou hodnotu ve své výrobě.

Oldřich Paclík, ředitel Svazu strojírenské technologie
Na MSV není očekávaný pokles znát. Zatím to tedy nevypadá, že by se měl čekat nějaký dramatický pokles oboru.

Dalibor Kačmář, ředitel partnerské divize Microsoft pro Českou republiku a Slovensko
Na brněnské výstaviště jsme se vrátili 25 let poté, co zde Bill Gates osobně navštívil veletrh Invex, ale tentokrát jako partner pro český průmysl, kde má dnes Microsoft daleko silnější pozici než v zařízeních a systémech pro koncové uživatele. Děkujeme za možnost přijít na MSV s konceptem digitální továrny, která ukazuje praktický příklad, jak přivést nové technologie do reálné výroby.

Soňa Jonášová, ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky
MSV se letos stal milníkem pro téma cirkulární ekonomiky. Navázalo se zde neuvěřitelné množství důležitých a strategických spoluprací, na diskusích zazněla velmi důležitá témata a došlo k individuálním matchmakingovým aktivitám v rámci doprovodných programů. A byl tady založen Český cirkulární hotspot. Věříme, že téma cirkulární ekonomiky na MSV zůstane a ještě velmi posílí.

Zdroj zprávy: BVV