ABB a Hydrogen Optimized rozšiřují vodíkové partnerství a dohodnou se na strategických investicích

vodík

ABB a Hydrogen Optimized Inc. (HOI), kanadská inovativní společnost zabývající se technologií zeleného vodíku, která prodává systémy na výrobu vodíku pro různá průmyslová odvětví po celém světě, se dohodly na rozšíření svého stávajícího strategického partnerství. V rámci dohody bude ABB investovat do Key DH Technologies Inc. (KEY), mateřské společnosti HOI. Obě společnosti chtějí svými technologiemi pro velké závody dále rozvíjet rychle rostoucí segment výroby vodíku. Finanční podrobnosti dohody nebyly zveřejněny.

Rozšířené partnerství bylo podepsáno na německo-kanadské výstavě obnovitelných vodíků v Atlantiku v Stephenville, Newfoundland, kde ABB a HOI předvedly své technologie zeleného vodíku. Akce se zúčastnili také kanadský premiér Justin Trudeau a německý kancléř Olaf Scholz. Nízkouhlíkový nebo bezuhlíkový vodík je široce uznáván jako klíč k dosažení čisté nuly do roku 2050.

S rozšířením svého strategického partnerství, které začalo v roce 2020, ABB a HOI pohánějí zavádění nízkonákladových, velkých závodů na výrobu zeleného vodíku, a tím dekarbonizaci průmyslových odvětví, ve kterých je obtížné se vyhnout emisím CO 2 . . Ty zajišťují mimo jiné dodávky energií, kovů, cementu, čpavku a hnojiv i paliva pro leteckou, lodní, kamionovou a železniční dopravu.

Joachim Braun ABB
Joachim Braun, prezident ABB Process Industries, a Andrew Stuart (vpravo), generální ředitel společnosti Hydrogen Optimized, v rozhovoru s kanadským premiérem Justinem Trudeauem (vlevo) a německým kancléřem Olafem Scholzem.

Obě společnosti využijí své odborné znalosti a zdroje k rychlé komercializaci RuggedCell™, patentované technologie vodní elektrolýzy společnosti HOI pro největší zařízení na výrobu zeleného vodíku na světě. Při elektrolýze vody se voda pomocí elektřiny rozkládá na vodík a kyslík. Technologie RuggedCell™ přeměňuje elektřinu z obnovitelných zdrojů, jako je vodní energie, slunce nebo vítr, na zelený vodík pro průmysl.

„Těšíme se na rozšíření našeho dvouletého partnerství, abychom využili obrovský globální potenciál zeleného vodíku,“ řekl Joachim Braun, vedoucí divize Process Industries ABB. „Po komplexním přezkoumání technologie RuggedCell™ jsme si velmi jisti, že v kombinaci s vysoce výkonnými usměrňovači ABB se může stát lídrem v průmyslovém segmentu trhu výroby vodíku. Naše doplňkové technologie posílí nabídku služeb společnosti Hydrogen Optimized a urychlí komercializaci RuggedCell™.

„Tato dohoda nás dobře umisťuje do velkého segmentu mnoha set megawattů až mnoha gigawattů,“ řekl Andrew TB Stuart, prezident a generální ředitel společnosti KEY and HOI. “Globální stopa společnosti ABB, vztahy se zákazníky a vedoucí postavení v technologii vysoce výkonných usměrňovačů, distribuovaného řízení a průmyslové automatizace nám poskytují přístup na trh a dovednosti, které potřebujeme k dosažení našich obchodních cílů.”

Podle studie zveřejněné DNV v červnu 2022 dosáhne globální kapacita elektrolýzy do roku 2050 3 100 gigawattů. Podle prognózy bude do poloviny tohoto století dominantní formou výroby vodíku zelený vodík na bázi elektřiny, který bude tvořit 72 procent produkce.

Výnosy z investice ABB do KEY, kterou provedla společnost ABB Technology Ventures (ATV), budou použity na podporu rozvoje duševního vlastnictví, rozšiřování kapacit a zavádění automatizovaných výrobních procesů a robotiky. Tímto způsobem lze urychlit výrobu elektrolýzy na úroveň gigawattů.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je přední technologická společnost, která řídí globální transformaci společnosti a průmyslu směrem k produktivnější a udržitelnější budoucnosti. Spojením svého portfolia v oblasti elektrifikace, robotiky, automatizace a technologie pohonů se softwarem definuje ABB hranice toho, co je technologicky proveditelné, a umožňuje tak nové špičkové výkony. ABB se ohlíží za úspěšnou historií dlouhou více než 130 let. Úspěch společnosti je založen na talentu jejích přibližně 105 000 zaměstnanců ve více než 100 zemích. www.abb.com

ABB Technology Ventures (ATV) je odnož rizikového kapitálu ABB (NYSE: ABB). ATV spolupracuje s inovativními technologickými společnostmi, které stejně jako ABB chtějí utvářet budoucnost průmyslové digitalizace. Od svého založení v roce 2009 investovala ATV téměř 250 milionů dolarů do startupů v tak rozmanitých oborech, jako je robotika, průmyslový IoT, AI/strojové učení, kybernetická bezpečnost, e-mobilita, chytré budovy a distribuovaná energie. Pro více podrobností navštivte www.abb.com/ventures

KEY DH Technologies Inc. rozvíjí podniky založené na inovacích v průmyslu deuteria a vodíku. Společnost působí na globálních trzích a má tři provozní dceřiné společnosti: Hydrogen Optimized, soukromě vlastněná společnost zabývající se vodíkovou technologií, která vyvíjí a komercializuje patentovanou technologii elektrolýzy vody RuggedCell™ pro velké závody na výrobu zeleného vodíku; Isowater®, přední dodavatel oxidu deuteria, sloužící zákazníkům v oblasti biologických věd, špičkových technologií a environmentálních věd po celém světě; a deutraMed™, vědecká a inovační společnost, která dodává vysoce kvalitní produkty obsahující deuterium pro speciální aplikace a nabízí patentově orientovaný výzkum a služby. Více se dozvíte na www.keydht.com.

Hydrogen Optimized Inc. je soukromá společnost zabývající se vodíkovou technologií, která prodává své vlastní systémy výroby vodíku šetrné k životnímu prostředí. Jako dceřiná společnost Key DH Technologies Inc. umožňuje Hydrogen Optimized přeměnu zelené elektřiny na zelený vodík a transformaci velkých spotřebitelů fosilních paliv na průkopníky udržitelnosti. RuggedCell™, patentovaná technologie vysokoproudé elektrolýzy vody, je škálovatelná a eliminuje potřebu iridia a dalších drahých kovů ze skupiny platiny, což usnadňuje hromadnou výrobu. Technologie je vhodná pro závody na výrobu zeleného vodíku o výkonu několik set megawattů až několik gigawattů. Řešení je určeno pro koncové zákazníky v průmyslu i v chemickém, utilitním a energetickém sektoru.

Zdroj zprávy: ABB
ABB logo male