ABB a Hynamics spolupracují na snížení nákladů na výrobu vodíku

Hynamics podepsala smlouvu o spolupráci s ABB na vyzkoušení ABB Ability™ OPTIMAX® Green Hydrogen Energy Management System (EMS). Systém byl zaveden ve všech výrobních závodech Hynamics v listopadu 2022. Podle modelů ABB lze energetické náklady na výrobu vodíku snížit až o 16 procent. 1

Pro snížení nákladů na výrobu vodíku lze zlepšit výkon procesu elektrolýzy – který využívá elektřinu z obnovitelných zdrojů k rozkladu molekul vody na vodík a kyslík. Zde přichází na řadu ABB Ability™ OPTIMAX®, která podporuje každý aspekt životního cyklu vodíkové elektrárny, od simulace ve fázi návrhu a inženýrství až po monitorování spotřeby energie během provozu v reálném čase. ABB Ability™ OPTIMAX® je již k dispozici pro pět dalších průmyslových aplikací.

Hynamics ABB

Systém poskytuje data, která lze použít k určení optimální spotřeby energie potřebné k výrobě vodíku. Kromě toho lze minimalizovat plýtvání energií. Systém zohledňuje mimo jiné kolísající ceny elektřiny, dostupnost systémů a další související faktory.

Společnosti se dohodly, že budou sdílet vhodné zdroje k určení kompatibility jejich řešení. Systém energetického managementu ABB Ability™ OPTIMAX® pro zelený vodík již byl nasazen v Auxerre, první výrobní a rozvodně Hynamics na severu regionu Burgundsko, přibližně 170 km jihovýchodně od Paříže. Vodíková elektrárna o výkonu 1 MW pro městskou komunitu bude pohánět pět autobusů, lehkých užitkových a nákladních vozidel Leo Transport Network (Transdev) a ročně ušetří 2 200 tun emisí CO 2 souvisejících s dopravou .

„Spolupráce mezi ABB a Hynamics, které se vzájemně doplňují ve svých odborných znalostech, nám umožňuje urychlit implementaci vodíkových projektů v průmyslovém měřítku,“ řekla Christelle Rouillé, generální ředitelka Hynamics. “Integrace prvotřídního systému energetického managementu ABB je nezbytným krokem ke zlepšení výkonu elektrolýzy vody, a tím ke snížení nákladů na výrobu vodíku.”

AuxHygen

 

„Nedávno jsme představili náš systém ABB Ability™ OPTIMAX® speciálně pro zelený vodík. Pomáháme tak výrobcům vodíku čelit výzvám spojeným s elektrolýzou, která je spojena s vysokými náklady a energeticky náročnými procesy,“ říká Bruno Roche, globální ředitel energetického přechodu ve společnosti ABB. “Poprvé nasazení našeho EMS pro zelený vodík je kritickým krokem a doufejme, že jen prvním z mnoha, které budou nezbytné, pokud máme dosáhnout našeho společného cíle vybudovat odolný globální vodíkový ekosystém pro budoucnost čisté energie.”

Dohoda také počítá s cloudovým nasazením EMS v řídicím centru Hynamics, potenciálním testováním výkonu a spolehlivosti, které bude provádět výzkumné a vývojové zařízení EDF v Paříži, a nasazením EMS v dalších výrobních závodech Hynamics v roce 2023.

Divize Process Automation společnosti ABB je lídrem v oblasti automatizace, elektrifikace a digitalizace pro procesní i hybridní průmysl. Našim zákazníkům poskytujeme široké portfolio produktů, systémů a řešení, včetně našeho světově proslulého systému řízení procesů č. 1, softwaru a služeb životního cyklu, produktů specifických pro průmysl a nabídek pro měření a analýzu a námořní dopravu. Jako globální číslo 2 na trhu stavíme na našich hlubokých odborných znalostech, různorodém týmu a globálním působení. Jsme odhodláni pomáhat našim zákazníkům stát se konkurenceschopnějšími, zlepšovat jejich návratnost investic a provozovat bezpečné, chytré a udržitelné operace.go.abb/processautomation

ABB je přední technologická společnost v oblasti elektrifikace a automatizace, která umožňuje udržitelnější a efektivnější budoucnost. Řešení společnosti kombinují technickou odbornost se softwarem ke zlepšení způsobu, jakým jsou věci vyráběny, přemisťovány, poháněny a provozovány. Přibližně 105 000 zaměstnanců ABB staví na více než 130 letech excelence a snaží se podporovat inovace s cílem urychlit transformaci průmyslu. www.abb.com

Hynamics je dceřinou společností francouzské skupiny EDF v odvětví vodíku a zákazníkům z oblasti průmyslu a mobility nabízí kompletní řešení pro výrobu, skladování a distribuci nízkouhlíkového a obnovitelného vodíku, zajišťující investice a provoz a údržbu výrobních a distribučních míst. www.hynamics.com

1) Úspora 16 procent byla vypočtena Corporate Research Center ABB v roce 2022 a je založena na optimalizovaném provozu oproti neoptimalizovanému provozu vodíkové elektrárny. Podle výsledků se odhaduje, že náklady na elektřinu lze snížit o více než 14 % a spotřebu energie o více než 2 %. Podle toho dokáže OPTIMAX snížit náklady na energii minimálně o 16 procent.

Zdroj zprávy: ABB
ABB logo male