ABB chystá pro MSV 2018 přelomovou prezentaci robotiky

ABB

MSV je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Každý z více než 1600 vystavovatelů si proto každoročně pro svou expozici připravuje to nejlepší a nejzajímavější ze své nabídky. Jinak tomu nebude ani během letošního 60. ročníku, který proběhne jako tradičně v Brně v prvních pěti říjnových dnech. Nebude na něm samozřejmě chybět ani společnost ABB, která si pro letošní rok připravila v mnoha ohledech přelomovou prezentaci.

ABB robot

V letošním roce bude expozice ABB umístěna v nejprestižnějším pavilonu P, v sousedství největších firem na trhu. Stánek ABB bude propojen s expozicí společnosti B&R, čímž jeho celková plocha dosáhne 258 m2, v rámci expozice se navíc poprvé představí i 3 partneři v oblasti systémové integrace s praktickými ukázkami robotických řešení. Mimo jiné zákazníci uvidí část linky pro automobilový průmysl, ohýbání potrubí, ukázku technologie Bin-picking nebo montáž drobných součástek.

V souladu s hlavním tématem prezentace, jímž je „Nová éra robotiky“, chce ABB na veletrhu představit novinky a zajímavé aplikace z oblasti digitalizace, simplifikace a kolaborace s využíváním nových technologií a intuitivnějšího programování robotů.

Již dnes je jasné, že hlavní atrakcí bude představení jednoruké verze kolaborativního robota YuMi. Tento robot představuje zatím nejhbitější a nejkompaktnější robotické řešení ABB, které lze začlenit do jakéhokoliv výrobního prostředí.

 

ABB yumi

Jednoruký robot Yumi je kompaktní, lehký (váží jen 9,5 kg) a lze ho namontovat kamkoliv a jakkoliv, tedy i na strop, stůl či stěnu. Lze ho tak využít pro rychlou a flexibilní instalaci do stávajících výrobních linek. Robot je vyroben z lehké slitiny hořčíku a je schopný se otáčet kolem sedmi os. To mu umožňuje napodobovat lidské pohyby s větší hbitostí, než jakou mají běžné 6osé roboty.

Tato verze byla navržena specificky pro montáž malých dílů a splňuje požadavky na vysokou flexibilitu procesů využitých při výrobě elektroniky či spotřebního zboží a obecně v rámci procesů využitých v malých a středních podnicích.

Stejně jako jeho duální předchůdce, i tento robot využívá intuitivní a jednoduché programování naváděním. Toto jednoduché programování v kombinaci s flexibilními možnostmi instalace představuje významný faktor, který může výrobcům pomoci nahradit nedostatek zkušených pracovníků a zpřístupnit robotická řešení novým potenciálním uživatelům robotů, zejména malým a středním podnikům.

Sečteno a podtrženo, jednoruký robot YuMi je extrémně univerzální a lze ho začlenit do široké škály konfigurací, mimo jiné na podávání dílů duální obouručné verzi YuMi®, případně ho lze přidat jako další ruku v případě složitějších montáží vyžadujících více jak dvě ruce. Pro splnění zvýšených bezpečnostních požadavků kladených specifickými scénáři využití bude mít robot YuMi® alternativně k dispozici také technologii ABB SafeMove 2, jež zaručí stejnou bezpečnost pohybu, jakou mají ostatní roboty ABB.

Na stánku bude rovněž představena nová generace kontrolérů IRC 6 OmniCore™ a nový Flexpendant na ovládání robotů. Další zajímavou novinkou především pro automobilový průmysl bude lakovací robor IRB 5510 s atomizérem RB 10000i. Jedná se o první vzdáleně připojený robotický atomizér vybavený senzory, který umožnuje kontrolu kvality nástřiku a diagnostiku stavu zařízení v reálném čase. Toto řešení zrychluje nástřik a zároveň snižuje počet defektů prakticky na nulu. Výrobci aut se tak mohou soustředit na optimalizaci kvality nástřiku v reálném čase místo náročné kontroly až po ukončení nástřiku.

Zajímavým exponátem bude také praktická ukázka aplikace softwarového balíčku ABB RobotStudio s nástavbou Remote Laser Welding PowerPac – tedy robota IRB 6700 s aplikací laserového svařování za letu se skenovací optikou. Na stánku nebude chybět ani ukázka pokročilých servisních služeb Connected Services a prezentace ABB Ability doplněná o koutek virtuální reality s možností prohlídky továrny na čokoládu.

ABB nebude chybět ani na venkovní ploše. Zájemci zde najdou v obytném karavanu v barvách ABB hned tři roboty ABB: YuMi, Scara a IRB 120.

Posledně jmenovaný robot je nejnovějším přírůstkem čtvrté generace robotických technologií ABB a také vůbec nejmenším robotem, který kdy ABB vyrobilo. Vlastnosti jako rychlost, kompaktnost a nízká hmotnost včetně vynikajících řídicích ovladačů a bezkonkurenční přesnosti trajektorie robota, předurčují IRB 120 pro aplikace v oblasti manipulace s materiálem a montáže výrobků v širokém spektru průmyslových segmentů, jako je potravinářský a nápojový průmysl, výroba elektronických zařízení či strojní průmysl a také v solární energetice, farmacii, lékařství a výzkumu.

I přes malé rozměry nabízí IRB 120 veškeré funkce robotického sortimentu ABB. Hmotnost snížená na pouhých 25 kg a kompaktní design dovolují umístit tento robot takřka kamkoliv, ať již do buňky, na stroj nebo do blízkosti dalších robotů v rámci výrobní linky.

Varianta v bílé povrchové úpravě splňuje ISO třídu 5 a dále rozšiřuje univerzální charakter robotu, který je tak vhodný i pro provozy s nejvyššími nároky na čistotu (třída 100). V nabídce ABB je rovněž varianta s mazivy určenými pro náhodný kontakt s potravinami (NSF H1) rovněž splňuje ISO třídu 5 a poskytuje záruku, že robot bude i při použití v aplikacích pro výrobu potravin a nápojů splňovat přísné bezpečnostní a hygienické požadavky a normy. Design této varianty eliminuje případná rizika kontaminace oblastí, v nichž probíhá manipulace s potravinami.

Díky nízké hmotnosti pouhých 25 kg je tato robotická paže opravdu nejsnáze přenosným a integrovatelným řešením na trhu. Lze jej bez omezení připevnit pod libovolným úhlem. Kromě horizontálního dosahu ramene 580 mm se robot může pochlubit nejlepším zdvihem ve své třídě a schopností dosáhnout až do hloubky 112 mm pod základnu.

Jako v předchozích letech, i letos bude ABB opět sponzorem prestižního slavnostního galavečera při zahájení veletrhu za účasti čelních představitelů průmyslu, politiků a mnoha zahraničních hostů.

Sečteno a podtrženo, na stánku ABB v hale P na letošním MSV bude rozhodně co vidět a my se těšíme, že v něm budeme moci přivítat i vás!