ABB postaví v České republice výrobní a vývojové centrum pro robotiku

Společnost ABB Česká republika dnes představila projekt nového výrobního a vývojového centra, které se začíná stavět v areálu OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK (OAMP) v Mošnově. Celková investice přesáhne 300 milionů korun a přinese z počátku přibližně 120 kvalifikovaných pracovních míst. Centrum se otevře v první polovině roku 2022 a bude využívat nejmodernější automatizované a digitální výrobní procesy.

ABB mošnov

Nové výrobní a vývojové centrum, kterým ABB v Ostravě významně rozšiřuje svůj záběr v oblasti robotiky a zároveň v něm umístí své stávající Globální centrum pro opravy a repase robotů, bude využívat nejmodernější výrobní procesy, včetně strojového učení a digitálních a kolaborativních řešení. Bude se zaměřovat na hi-tech výrobu a vývoj robotických periferií, což jsou klíčové části robota, která jsou umístěna na konci jeho ramene, například pneumatická chapadla, vakuové přísavky nebo kamerové systémy.

ABB multi modal Park

„Přinášíme sofistikovaný výrobní program s vysokou přidanou hodnotou pro zákazníky, kteří jsou z nejnáročnějších světových trhů. Není náhoda, že nové centrum vznikne právě v ČR a Ostravě. Máme zde vybudovanou silnou základnu technicky a projektově orientovaných špičkových profesionálů a k tomu přispívá i dlouholetá úzká spolupráce se školami v čele s VŠB-TU,” řekl Vítězslav Lukáš, generální ředitel ABB v České republice, a doplnil: “Rozsahem záběru na Ostravsku jsme špičkou i v rámci celé ABB. Máme velmi silné robotické jednotky i jinde, ale svou komplexitou je tato unikátní. Naše programy tu zahrnují jak sofistikovaný vývoj, například laserových robotických aplikací, tak výrobu náročných periferií pro roboty i globální opravárenské centrum.“

Mošnov ABB Robot

„Potvrzuje se, že je náš region skvělým a zajímavým místem pro významné investory. Společnost ABB má u nás už inženýringové centrum a globální repasovací centrum robotů, od příštího roku zde přibude nová jednotka založená na digitalizaci a robotizaci výroby. Pro náš kraj a jeho obyvatele je to bezesporu dobrá zpráva. Vzniknou tu další nové zajímavé pracovní příležitosti a náš kraj se opět posune o něco dál ve své transformaci,” řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Znalostní ekonomika musí být páteří sociálně-ekonomické transformace Ostravska v době odklonu od těžkého průmyslu a uhlí. K jejímu rozvoji máme skvělý potenciál díky dvousetleté průmyslové historii a technické i technologické vzdělanosti místních lidí. Věřím, že vývoj inovativních technologických řešení, kterým se společnost ABB věnuje, pomůže vytvářet příznivé prostředí pro udržení místních či přilákání nových talentů, o které v našich aktivitách tak usilujeme,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

základní kámen ABB Mošnov

„Znalosti a kompetence absolventů technických oborů jsou zásadním způsobem ovlivněny propojením teoretické a praktické výuky. Toho lze lépe dosáhnout s pomocí silného průmyslového partnera,” uvádí vedoucí katedry robotiky VŠB-TU, prof. Dr. Ing. Petr Novák.

Dalším faktorem výběru lokality byla poloha a možnosti OAMP, který je na křižovatce leteckých, železničních a silničních tahů. Zejména připravované železniční spojení areálu napříč celou euroasijskou pevninou je nejen konkurenčně zajímavé, ale i přínosné z hlediska udržitelnosti. ABB jako jedna z TOP 100 udržitelných světových společností1 předpokládá, že bude do budoucna moci plně využít místní potenciál ekologické železniční dopravy.

„Získání významného nájemce, jakým je společnost ABB, je pro nás závazkem a současně oceněním naší práce, kterého si velmi vážíme. ABB bude využívat v pořadí již čtvrtou halu o výměře 12 tis. m2 v rámci areálu OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK, který se rozroste na 137 tis. m2. Plocha celého areálu se rozkládá na 52 hektarech a po dokončení výstavby bude k dispozici 234 tis. m2 skladových, výrobních a kancelářských ploch. Součástí areálu bude rovněž terminál kombinované dopravy, který umožní přesunout významnou část nákladní dopravy ze silnice na železnici,“ uvedl Petr Kalina, statutární zástupce investora OAMP.

Nový provoz výroby a vývoje robotiky získá silnou synergii zejména s opravárenským centrem průmyslových robotů, které v rámci ABB přebírá stále více kompetencí v celosvětovém měřítku. Ostravské centrum je součástí sítě ABB globálních center pro opravy a repase robotů, která ještě zahrnuje Auburn Hills (Michigan, USA) a Šanghaj (Čína).

 

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je přední globální technologická společnost, která podněcuje ABB logo maletransformaci společnosti a průmyslu k dosažení produktivnější a trvale udržitelnější budoucnosti. Propojením software s portfoliem elektrotechniky, robotiky, automatizace a pohonů ABB posouvá hranice technologií na vyšší úroveň výkonnosti. Úspěch společnosti ABB, která je špičkou v oboru více než 130 let, tvoří 105 000 talentovaných zaměstnanců ve více než 100 zemích světa. www.abb.com

ABB Robotika a automatizace je průkopníkem v oblasti robotiky, automatizace výroby a digitalizace. Nabízí inovativní řešení v různých průmyslových odvětvích, od automobilového průmyslu přes elektroniku až po logistiku. Jako jeden z největších světových dodavatelů v oblasti robotiky a automatizace jsme již dodali více než 500 000 robotických řešení. Našim zákazníkům pomáháme zvyšovat produktivitu, flexibilitu a jednoduchost výroby a výrazně zlepšovat kvalitu. Podporujeme přechod našich zákazníků k plně propojeným a kolaborativním továrnám budoucnosti. ABB Robotika a automatizace zaměstnává přes 11 000 zaměstnanců ve více než 100 lokalitách a 53 zemích. www.abb.com/robotics

Zdroj zprávy: ABB