ABB získala zakázku na projekt Jansz-Io v hodnotě 120 milionů dolarů

Jansz-Io

Společnost ABB dodá kompletní energetický systém pro mnohamiliardový projekt rozvoje plynového pole Jansz-Io (J-IC) v rámci zakázky v hodnotě přibližně 120 milionů dolarů. Zakázka, která zahrnuje smlouvy se společnostmi Chevron Australia Pty Ltd a Aker Solutions, byla zaúčtována ve třetím čtvrtletí roku 2021.

Jansz-Io se nachází asi 200 kilometrů od severozápadního pobřeží Austrálie v hloubce asi 1 400 metrů a je součástí plynového projektu Gorgon, který provozuje společnost Chevron a který je jedním z největších projektů těžby zemního plynu na světě. Jedná se o teprve třetí projekt těžby plynu na moři na světě, který využívá technologii podmořské komprese plynu, a první mimo Norsko1 , kde je společnost ABBeben zodpovědná také za dodávku energetického systému. Projekt Jansz-Io zahrnuje výstavbu a instalaci typicky bezobslužné 27 000tunové polní řídicí stanice (FCS), přibližně 6 500 tun podmořské kompresní infrastruktury a 135kilometrový podmořský kabel na ostrov Barrow.

abb Jansz-Io

Projekt Jansz-Io významně přispívá k dodávkám zemního plynu zákazníkům v asijsko-pacifickém regionu a přispívá tak k energetické transformaci v regionu, kde je mnoho zemí stále energeticky závislých především na uhlí,” uvedl Peter Terwiesch, ředitel divize automatizace procesů společnosti ABB. “Ve srovnání s uhlím produkuje spalování zemního plynu jen asi polovinu emisí oxidu uhličitého na jednotku energie. Jsme hrdí na to, že stojíme v čele inovativních podmořských energetických technologií, které nás i globální energetický sektor přibližují k uhlíkově neutrální budoucnosti. Smlouva odráží naši úzkou spolupráci se společnostmi Chevron aAker Solutions na podmořských projektech.

“Maria Peralta, výkonná viceprezidentka společnosti Aker Solutions pro oblast podmořských technologií, dodala: “Tento projekt je pro nás velmi důležitý, protože podtrhuje náš závazek k nízkouhlíkové těžbě ropy a zemního plynu a k vývoji obnovitelných řešení pro energetické potřeby budoucnosti. Těšíme se na další spolupráci s ABB při dalším vývoji podmořských řešení a urychlení přechodu na udržitelnou výrobu energie.”

Společnost ABB dodá většinu elektrických zařízení pro projekt J-IC. Je to poprvé, kdy budou společně použity dvě klíčové technologie ABB – pobřežní napájení a frekvenční měniče pro podmořské použití. Elektrický napájecí systém bude přenášet 100 megavoltů v ampérech na vzdálenost přibližně 140 kilometrů v hloubce až 1 400 metrů.Zakázka byla zadána na základě vývoje konceptu a předběžné technické a konstrukční studie. Práce budou zahájeny okamžitě a podmořské kompresní zařízení by mělo být uvedeno do provozu v roce 2025.

Jansz-Io

ABB secures $120 million order to power Jansz-Io Compression project

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je přední technologická společnost, která energicky podporuje transformaci společnosti a průmyslu na celém světě směrem k produktivnější a udržitelnější budoucnosti tím, že kombinuje své portfolio elektrifikačních, robotických, automatizačních a pohybových technologií se softwarem, aby definovala hranice technologických možností a umožnila dosažení nových úrovní výkonu. Úspěch společnosti ABB s více než 130letou úspěšnou historií je založen na talentu 105 000 zaměstnanců ve více než 100 zemích. www.abb.com.

Zdroj zprávy: ABB
ABB logo male