Aero chce podpořit slovenský průmysl. Nabízí spolupráci při výrobě letounu L-39NG

AERO Vodochody AEROSPACE

Společnost Aero Vodochody AEROSPACE (Aero) se v uplynulých dnech, jako dlouholetý partner výcviku pilotů slovenského letectva, prezentovala na Mezinárodním veletrhu obranné techniky IDEB 2022 a na Festivalu letectva v Piešťanech.

V čtvrtek 12. května končící mezinárodní veletrh obranné techniky IDEB 2022 v Bratislavě byl pro společnost Aero úspěšnou událostí. Na stánku společnosti proběhla řada důležitých jednání. Ministryně obrany České republiky Jana Černochová jednala se slovenským protějškem Jaroslavem Naďem o strategické spolupráci při výrobě letounu L-39NG. Aero mělo důležité jednání s ředitelem Leteckých opravovní Trenčín (LOTN) Ľubomírem Galkem ohledně plánů na industriální spolupráci nejen při výrobě letounu L-39NG. Proběhlo také setkání vedení společnosti Aera s velitelem Vzdušných sil Ozbrojených sil Slovenské republiky brig. gen. Róbertem Tóthem. Zástupci Aera přivítali také ředitele LOM Praha Jiřího Protivu, se kterým jednali o partnerství mezi oběma podniky v následujících letech.

ideb 2022

 

„Naše L-39NG je efektivní platforma pro výcvik pilotů F-16 a plnění cvičných a taktických misí. V současnosti připravujeme zahájení dlouhodobé strategické spolupráce se slovenským průmyslem na výrobě L-39NG. Letouny L-39 jsou partnerem slovenských vzdušných sil několik desítek let a letectvo je s nimi spokojeno. Pořízení letounu L-39NG je logickým pokračování stávající spolupráce, “ připomněl Viktor Sotona, CEO a prezident společnosti, který IDEB také navštívil.

aero vodochody

Na Festivalu letectva v Piešťanech o minulém víkendu se návštěvníkům představila speciální verze letounu L-39 CM Albatros s polepem směrovky (SOP), která vzdává hold legendárnímu československému letci genmjr. Otto Smikovi při příležitosti 100 let od jeho narození. Společnost Aero tak podpořila 2. výcvikovou letku slovenských vzdušných sil z letecké základny Sliač, která letouny L-39 Albatros mnoho let provozuje.

Aero je exkluzivním partnerem i další velké letecké akce na Slovensku. Na konci srpna se společnost chystá prezentovat svoje letadla ve statické i v dynamické ukázce na Mezinárodním leteckém dni SIAF v Malackách.

AERO Vodochody AEROSPACE
AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních
a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.