Aero se dohodlo na rozšíření spolupráce s LOTN

aero vodochody

Český letecký výrobce AERO Vodochody AEROSPACE a slovenská státní akciová společnost Letecké opravovne Trenčín (LOTN) podepsaly memorandum o porozumění, které specifikuje detaily budoucí průmyslové spolupráce obou firem. V případě pořízení letounů L-39NG slovenskou armádou by spolupráce zahrnovala nejen výrobu částí nového letounu L-39NG, ale také spolupráci na logistické podpoře těchto letounů na Slovensku či na zajišťování pozemního výcvikového systému.

L-39NG

Rozsáhlé zapojení slovenského leteckého průmyslu je jednou z klíčových předností nabídky strategické spolupráce na výcviku vojenských pilotů Vzdušných sil SR a dodávku letounů L-39NG od Aera Vodochody. „Státní společnost LOTN je tradičním partnerem Aera Vodochody. Náš nový letoun L-39NG, jenž získal v loňském roce certifikaci, otevírá širokou škálu možností, jak na tuto spolupráci navázat. Nabízíme přesunutí výroby některých částí letounu na Slovensko, konkrétně ocasní části trupu, špičky letounu, brzdících štítů a palivových nádrží. Tím by se LOTN staly jedním z nejvýznamnějších dodavatelů pro L-39NG. Podepsané memorandum ale specifikuje i další oblasti, jako je poskytování služeb spojených s provozem letounů L-39NG i zapojení do dalších vývojových projektů Aera,“ upřesnil Jakub Hoda, viceprezident pro obchod Aera Vodochody.

L-39NG

„Společnost LOTN je otevřená další průmyslové spolupráci s Aerem Vodochody. Pokud si slovenské ministerstvo obrany v rámci akvizičního procesu vybere český letoun L-39NG, máme podepsané společné memorandum, které obsahuje konkrétní oblasti rozšíření vzájemné spolupráce. Přineslo by to LOTN nové zakázky a pracovní místa i zajímavé projekty z pohledu zavádění nových technologií v letectví,“ sdělilĽubomír Galko, generální ředitel a předseda představenstva LOTN.

Plánované rozšíření spolupráce mezi Aerem a LOTN je podmíněné akvizicí letounů L-39NG Vzdušnými silami SR. Aero Vodochody nabízí Slovensku strategické a ekonomicky výhodné řešení výcviku pilotů stíhaček F-16, jehož součástí je pořízení 10 proudových letounů L-39NG ve vyzbrojené verzi a s integrovaným systémem virtuálního výcviku, který přináší nové funkce a významnou úsporu nákladů při cvičení taktických situací. Systém VTS (Virtual Training System) od izraelské společnosti IAI je technologickou špičkou v oblasti moderních systémů pro výcvik pilotů, v kombinaci s vhodným layoutem digitálního kokpitu tak L-39NG představuje ideální cvičnou platformu pro přípravu pilotů na letouny F-16.

L-39NG

I po certifikaci letounu L-39NG se nabízí navazující vývojové projekty od dalšího vylepšování avioniky, rozšiřování zbraňových systémů po implementaci dalších technologií z oblasti simulace a virtuální reality. „Už nyní se rýsují zajímavé možnosti spolupráce také v oblasti výzkumu a vývoje, potenciál pro zapojení slovenských firem působících v leteckém odvětví vidím jako velmi reálný a oboustranně přínosný z pohledu rozvoje hi-tech odvětví v Česku a na Slovensku,“ doplnil viceprezident Aera Jakub Hoda. Letoun L-39NG má otevřenou architekturu a je možné ho dále rozvíjet po celou dobu jeho životnosti, která na základě provedených únavových zkoušek dosahuje až 15 tisíc letových hodin po dobu až 40 let provozu.

Více o L-39NG
Letoun L-39NG je moderní a efektivní lehký proudový letoun schopný plnit roli lehkého bitevníku a jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil. Letoun vychází z aerodynamické koncepce původních L-39 s optimalizovanými prvky ke snížení odporu a zvýšení účinnosti, a využívá soudobé technologie výroby a moderní vybavení. Pohon obstarává vysoce úsporný motor FJ44-4M dodávaný s údržbovým systémem TAP Blue, který uživatelům zajišťuje bezprecedentní letuschopnost a predikovatelnost údržbových nákladů. Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace a může být do značné míry přizpůsobena požadavkům zákazníka. Letoun je v bojové variantě vybaven pěti závěsníky pro nesení výzbroje. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku. Strategickým partnerem projektu L-39NG je společnost OMNIPOL, která jej z 50 % spolufinancuje a vlastní.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.