Aero slaví 60 let výroby českých proudových letadel

Úspěšná proudová cesta od Delfína k Engéčku. Tradiční český výrobce se stoletou tradicí Aero letos slaví 60 let od začátku sériové výroby vlastních proudových letadel. V roce 1963 byl vyroben první sériový kus letounu L-29 Delfín. V roce 2023 je rozběhnutá sériová výroba nového cvičného letounu L-39NG. Během šesti desítek let sjelo z výrobních linek Aero 6 700 cvičných proudových letadel.

Aero L-39NG

 

„V současné době je na celém světě jenom devět leteckých společností, které jsou schopny vyrobit kompletní vojenský cvičný letoun od návrhu až po finální certifikaci. Naše společnost je jednou z nich,“ uvádí Viktor Sotona, prezident a generální ředitel Aero, a dodává: „Celý proces zahrnuje nejen návrh, výrobu, testování a certifikaci, ale také trénink pilotů, servis a údržbu, modernizaci letadel, integraci zbraňových systémů nebo logistickou podporu.“

Aero L-29 Delfín
Delfín z Aero má jedno významné prvenství. Šlo o vůbec první proudový letoun kompletně navržený a vyrobený v Československu. Z celkem 3 665 vyrobených letounů (1963-1974) se v Aero vyrobilo 1943 kusů a v továrně LET v Kunovicích ostatních 1722 kusů.

 

aero l29 delfín

Dvojmístný L-29 měřil na délku 10,81 m, rozpětí křídel měl 10,29 m. Dosahoval maximální rychlosti 655 km/h a měl dolet 900 km.Delfín patří ke dvěma nejrozšířenějším cvičným proudovým letounům na světě. Dva letouny L-29 dokonce sloužily na americké vrtulníkové výsadkové lodi USS Bonhomme Richard jako součást výcviku některých bojových činností. Delfín se využíval i pro přípravu kosmonautů na jejich mise.

Aero L-39 Albatros
Aero vyrobilo a dodalo (1971-1999) zákazníkům celkem 2 900 kusů dnes již legendárního Albatrosu – stále nejpoužívanějšího proudového výcvikového letadla na světě. První létající prototyp (po renovaci) je v současné době vystavený v leteckém muzeu ve Kbelích. V roce 2020 se L-39 poprvé (v Česku) objevila na poštovních známkách. Známka (33 x 26 mm) vyšla v nákladu 4 milionů kusů. O výtvarný návrh se postaral Petr Ptáček.

l39

Na českých letounech L-39 trénovala posádka čtyř vesmírných turistů, kteří se poté vydali na průlomovou kosmickou misi na lodi Crew Dragon od firmy SpaceX Elona Muska. Ten český Albatros v minulosti osobně pilotoval a pochvaloval si jeho letové vlastnosti. Letouny L-39 zanechaly významnou stopu i v celosvětově úspěšném filmu Top Gun: Maverick. Herci v letounech L-39 Albatros trénovali lety a dechberoucí letecké záběry vznikly ve speciálně upraveném L-39 s názvem Cinejet.

V roce 2022 též proběhl unikátní závod (tzv. drag race) mezi Albatrosem a závodním monopostem F1 pilotovaným Lewisem Hamiltonem. S Albatrosem je možné si zalétat z pohodlí domova. Je totiž součástí jednoho rozšíření (závody v Renu) světově populárního leteckého simulátoru Flight Simulator od Microsoftu.

Aero L-59 Super Albatros
Mezi roky 1992 až 1996 se ve Vodochodech vyrobilo 60 letounů L-59 Super Albatros (exportní název). Letouny kombinovaly konstrukční vlastnosti L-39 s výkonnějším motorem a pokročilou avionikou. Jeden ze dvou prototypů L-59 je vystavený přímo v areálu firmy Aero před administrativní budovou. Druhý kus se mimo jiné používá při zkouškách vystřelovacích sedadel.

aero l59

Aero L-159 ALCA
Podzvukový bojový letoun L-159 ALCA se vyráběl v letech 1997 až 2003. Vyrobeno bylo celkem 72 těchto letounů v několika verzích. Letouny L-159 využívají Vzdušné síly Armády České republiky. I když se často tyto letouny nazývají „Alky“, tak vodochodský letoun neodkazoval k druhu ptáka, ale zkratka ALCA (Advanced Light Combat Aircraft) znamenala, že se jedná o pokročilý lehký bojový letoun.

Potenciál stroje využívá také společnost Draken Europe. V jejich službách L-159 pomáhá v roli agresora při tréninku pilotů bojových letounů RAF, kteří létají i na nejmodernějších strojích F-35. Nedávno se nad letištěm ve Vodochodech proletěl prototyp s označením L-159 T2X. Ten ve vzdušné praxi testoval nové prvky letounu v souvislosti s pracemi na vývoji a modernizaci L-159. Zkušenosti s letounem L-159 má také bývalý vojenský pilot Aleš Svoboda, který se stal členem záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury (ESA). Na českém stroji z Aero létala rovněž první česká vojenská pilotka Kateřina Hlavová.

aero l159 alce

Aero L-39NG
L-39NG je nový cvičný letoun z produkce Aero. Zahájení vývoje nového cvičného letounu z Aero bylo oznámeno v roce 2014. První prototyp (s označením 7001) vzlétl v prosinci 2018. V roce 2022 letoun získal plnou certifikaci v souladu s požadavky a systémy EU a NATO. Engéčko je dlouhé 11,7 m a má rozpětí křídel 9,38 m. Dosahuje maximální rychlosti 780 km/h a s přídavnými nádržemi má dolet až 2 500 km.

V minulém roce se v Aero také naplno začala jeho sériová výroba, a to po 19 letech od posledního vyrobeného letadla vlastní konstrukce. V listopadu 2022 proběhla ve výrobě významná událost tzv. letecká svatba. Došlo ke spojení trupu s křídlem letadlo, což je finální krok potřebný k oživení letadla a jeho prvního záletu. Mezi hlavní přednosti nového cvičného letounu L-39NG patří vynikající letové vlastnosti, nízké provozní náklady, vysoká spolehlivost a životnost až do roku 2070. Aero má v současnosti objednávky na 34 letounů L-39NG. Výrobní kapacita je zaplněna až do roku 2025.

aero L-39NG

Mezi zákazníky je také český státní podnik LOM Praha. Zatím čtyři L-39NG budou sloužit pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády České republiky v Centru leteckého výcviku v Pardubicích.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení́ civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.