Aero vyhrálo zakázku na generální opravu a modernizaci letounů L-39 bulharských vzdušných sil

AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Společnost Aero Vodochody uzavřela kontrakt na generální opravu letounů L-39 s ministerstvem obrany Bulharska. První dva letouny budou do Aera převezeny do konce ledna 2023. Součástí smlouvy je i částečná modernizace strojů. Rámcová smlouva je platná po dobu čtyř let. S dodáním letounů zpět po kompletním dokončení zakázky se počítá v roce 2024.

L-39 Aero Bulharsko

 

„Těší mě úspěšné završení výběrového řízení a možnost podporovat dalšího z uživatelů našich legendárních letounů L-39 Albatros. Systematicky pracujeme na upevňování a rozvíjení vztahů se současnými uživateli našich letadel. Bulharsko se tak připojilo k řadě zákazníků, kteří se rozhodli pro generální opravu a dílčí modernizaci svých strojů,“ uvádí Filip Kulštrunk, viceprezident pro obchod Aero Vodochody.

V rámci smlouvy byla uzavřena objednávka na generální opravu prvních dvou strojů L-39ZA, včetně dvou motorů a pomocné startovací jednotky Safír. Na zakázce bude spolupracovat i strategický partner LOM Praha, který provede opravu motorů AI-25TL. Rozsáhlé práce na generální opravě a dílčí modernizaci Aero zahájí již do konce ledna, kdy budou letouny do vodochodské továrny dopraveny. S dokončením prvních letounů se dle kontraktu počítá v roce 2024. Plánuje se, že letouny zpět do Bulharska poletí po vlastní ose. Na zakázce se budou podílet i další dodavatelé z České republiky, kteří spolupracují s Aero Vodochody.

Součástí kontraktu je i částečná modernizace, kdy bude nahrazena především původní ruská avionika za západní a dojde tak k modernizaci navigace, komunikace, identifikace a záznamových zařízení. Samotná generální oprava zajistí obnovení meziopravní doby letounů na 7,5 roku nebo 1 500 letových hodin.

Aero vyrobilo na 2 900 letounů L-39 Albatros, z nichž stovky stále létají po celém světě. Albatrosy jsou historicky nejúspěšnějšími cvičnými proudovými letouny. Mnoho zemí je ale využívá i pro další mise, například průzkumné mise či ochranu hranic. V minulých letech dokončilo zakázky na údržbu, opravy a modernizace letounů L-39C a L-39ZA od čtyř zahraničních zákazníků z Afriky a střední Asie. Letouny L39 Albatros by měly být do budoucna nahrazeny zbrusu novým letounem L-39NG, který se díky úspěšné certifikaci těší velkému zájmu uživatelů po celém světě.

ADK

Reklama

AERO Vodochody AEROSPACE
AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení́ civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.