Aero začalo využívat vlastní střelnici pro letecké kanóny

AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Společnost Aero získala povolení k provozování vlastní tunelové střelnice ke zkouškám leteckých zbraní a munice. Střelnice, která je umístěna v areálu společnosti ve Vodochodech, bude sloužit zejména k zastřelování leteckých kanónů ráží větších než 20 mm.

Tunelová střelnice pro munici může být využívána ke střelbě, která souvisí s plněním výrobních, vývojových, zkušebních a obchodních aktivit společnosti Aero. Tato střelnice je především určena ke speciálním balistickým zkouškám zbraní a munice ráží větších než 20 mm. Používat se smí také ke střelbě z různých druhů palných zbraní vystřelujících náboje s charakterem munice.

tunelová střelnice aero

 

„Střelnici budeme využívat zejména ke zkušební střelbě z lafetovaných leteckých kanónů. Konkrétně jde například o zastřelování 23mm kanónů z bulharských L-39 ZA, které u nás procházejí generální opravou, nebo testů potenciální výzbroje nového cvičného letounu L-39NG,“ upřesňuje Viktor Sotona, prezident a generální ředitel společnosti Aero.

tunelová střelnice aero

Tunelová střelnice je situována v oploceném areálu společnosti Aero, severně od letiště Vodochody. Jedná se jedinou střelnici v Česku, která je určena pro střelbu z lafetovaných kanónů letadel. Střelnice má betonové stěny o síle jeden metr a strop v nejsilnějším místě na konci tunelu dosahuje tloušťky jednoho a půl metru. Na konci tunelu se nachází 15metrový pískový val. Vše slouží k bezpečnému záchytu i velkorážních projektilů. Tato střelnice je stálá, krytá, tunelová, zkušební střelnice, která není přístupná veřejnosti a není používána k podnikatelským účelům. Na střelnici je dovolena střelba z povolených zbraní a munice, dovolenými způsoby střelby tak, jak je uvedeno v platném provozním řádu. V sousedství tunelové střelnice pro munici se nachází také 50metrová sportovní střelnice.

aero_studenti

Celý proces získání povolení k provozování vlastní tunelové střelnice pro munici trval více než rok a zahrnoval mimo jiné souhlasná stanoviska všech dotčených orgánů, vypracování znaleckého posudku z oboru balistiky a několik kontrol na místě střelnice. Rozhodnutí o povolení provozování tunelové střelnice pro munici v Aero vydalo Krajské ředitelství policie Středočeského kraje, Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál dle zákona o střelných zbraních a střelivu.

Aero L-39NG

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení́ civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.