Agados opět přijíždí na IDET s obojživelným terénním přívěsem a polní kuchyní

agados

Velkomeziříčská firma Agados již tradičně vystavuje na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET. Stejně jako je účast společnosti Agados na veletrhu IDET tradiční záležitostí, je tradiční také zapojení Agadosu do oblasti vojenské techniky. To může být pro širokou veřejnost méně známá informace, lidé mají firmu z Velkého Meziříčí spojenou především s přívěsnými vozíky, na kterých je logo Agados často viditelné (nejen) na českých silnicích.

Agados

A není divu, Agados je největším tuzemským výrobcem přívěsů a jedním z největších evropských výrobců přívěsů v kategoriích do 750 kg a do 3500 kg. Ročně prodá okolo 25 tisíc vozíků, přičemž více než polovina z nich míří do zahraničí.

Agados IDET

V roce 2014 ale Agados poprvé začal vyrábět a dodávat také speciální přívěsy pro integrovaný záchranný systém, zejména pak pro armádu. „Jedná se především o zařízení, která zabezpečují logistiku z hlediska zásobování vodou a jídlem,“ říká Petr Ostrý, jednatel a majitel firmy.

Obojživelný terénní přívěs
Jednou z vlajkových lodí dnešního armádního portfolia Agadosu je bezesporu unikátní obojživelný terénní přívěs, který dokáže překonat všechny možné typy náročného terénu. Poradí si se sněhem, blátem i skalnatým povrchem, k čemuž mu pomáhá patentovaný systém nezávislého odpružení jednotlivých kol a současně zapojení unikátních lyží.

Přívěs se ale umí přepravit také přes vodu, je schopen plavat za tažným vozidlem. Užitná ložná plocha má nosnost až 1 500 kg a je modulárně zaměnitelná pro různá využití nejen v extrémních podmínkách. Jedná se o dvounápravový odpružený přívěs se čtyřmi patnácti palcovými koly o celkové hmotnosti 3 500 kg. Sloužit může jako vodotěsný box, cisterna, otevřené plato, kontejner a sklopná nástavba valníku v provedení s plachtou. Ideální je také například k přepravě generátoru.

Obojživelný terénní přívěs značky Agados získal právě na veletrhu IDET v roce 2019 ocenění Zlatý IDET a Bronzový IDET News, stal se navíc Exponátem roku 2019. A chybět nebude ani na letošním ročníku. Obojživelný terénní přívěs s dvěma typy nástavby bude v Brně součástí vnitřní expozice. A to společně s tažným pásovým vozidlem BvS10 z produkce švédské zbrojní firmy BAE Systems.

Mobilní polní kuchyně
V armádní nabídce firmy Agados jsou také cisterny na pitnou vodu a úpravny vody, které mají využití nejen v armádě, ale často je používají záchranáři při přírodních katastrofách. Agados vyrábí také osvětlovací věž, která je vhodná k nasvícení míst havárií, pracovních míst, vojenských táborů a podobně. To vše v polních podmínkách.

Pro polní podmínky ale Agados vyvinul a vyrábí další velmi populární přívěs, kterým je mobilní polní kuchyně. Firma má v portfoliu několik typů. Ty se liší například objemem porcí, které v nich lze připravit, ale také váhou nebo schopností přepravy v obtížném terénu.

 

První mobilní kuchyně PK4 Kaga byla uvedena na trh v roce 2017, ten samý rok pak tento model získal ocenění Zlatý IDET 2017. Pro českou armádu šlo tehdy o velký krok v modernizaci, jelikož do té doby využívala 60 let starý model polních kuchyní.

Jeden z modelů polní kuchyně bude i letos součástí expozice na veletrhu IDET. K vidění bude ve venkovní části a návštěvníci budou mít možnost na vlastní oči poznat specifika přípravy jídel v polní kuchyni. Podávat se bude tradiční guláš. V rámci venkovní expozice nebudou chybět ani hasičské přívěsy.

Agados ve službách armády
Armádní výrobky značky Agados jsou součástí výbavy nejen české armády, ale využívá je také několika armád členských zemí NATO. Konkrétně je najdeme například v Německu, Rakousku, Finsku či Švédsku. Produkce pro armádní segment už navíc tvoří pětinu obratu firmy Agados a očekává se, že tento podíl ještě poroste.

agados

Zdroj zprávy: Agados, spol. s r.o.
agados logo