Aircraft Industries získal záruky EGAP Plus za 280 milionů. Kupce L-410 NG vyhlíží v Asii

Tradiční výrobce dopravních letadel Aicraft Industries získal záruky exportní pojišťovny EGAP za úvěr v hodnotě zhruba 280 milionů korun. Výrobní linku v Kunovicích opustilo už přes 1200 legendárních turbovrtulových strojů L 410, které byly či jsou nasazovány v 60 zemích světa. Díky úvěru od UniCredit Bank a garancím EGAP Plus může výroba letounu nové generace nerušeně pokračovat. Nové zákazníky výrobce vyhlíží aktuálně především v regionu jihovýchodní Asie.

Omnipol L 410 NG

 

„Asie je pro nás velmi nadějným potenciálním obchodním partnerem, v mnoha zemích tohoto regionu se dynamicky rozvíjí obor letecké dopravy. Evidujeme zde zvýšený zájem o naše produkty, a proto jsme se rozhodli také letoun prezentovat na místních výstavách jak vládním, tak i civilním zájemcům,“ říká Jiří Podpěra, prezident společnosti OMNIPOL.

Egap Aircraft Industries

„Při naší první cestě do Asie jsme s letounem přeletěli přes 26 tisíc kilometrů a tři kontinenty. Představili jsme se v Indonésii, Malajsii a Vietnamu. Cesta byla velmi úspěšná, o letoun projevili zájem státní i soukromí provozovatelé. Ve druhé fázi jsme s L 410 NG navštívili Indii, konkrétně výstavu AERO India, jež je v mnoha ohledech nejdůležitější akcí v regionu. I tam se náš letoun potkal s velkým zájmem,“ doplňuje Ilona Plšková, generální ředitelka Aircraft Industries.

Speciální záruky EGAP Plus jsou určeny exportně orientovaným firmám, které potřebují získat likviditu ke zmírnění ekonomických dopadů souvisejících s válkou na Ukrajině. Podniky tak díky státní pomoci snadněji dosáhnou na úvěr, který jim pomůže překlenout složitou dobu.

ADK

Reklama

„V tuto chvíli evidujeme přes padesát vážných zájemců o garance EGAP Plus, z čehož 10 žádostí je ve vyšší fázi rozpracovanosti. Jedná se o úvěry v objemu od 1,5 milionu až po 1 miliardu korun,“ vysvětluje místopředseda představenstva EGAP Marek Dlouhý.

Vůbec první bankou, která o záruky EGAP Plus pro české exportéry požádala je UniCredit Bank.

„Naším cílem je jednak podpora Aircraft Industries v zachování její jedinečné výroby turbovrtulových letounů v naší zemi včetně dalších inovací, ale i umožnění expanze společnosti na nové trhy s cílem nahrazení vysoké závislosti na ruském trhu z dob minulých.“ říká Zdeněk Pazderník, manažer Working Capital Solutions, UniCredit Bank.

Aircraft Industries egap

„Spolupráce s EGAP nám umožní pokračovat v záchraně českého leteckého průmyslu, kterou jsme započali naším vstupem do Aircraft Industries. Jsme rádi, že je o letouny enormní zájem na asijských trzích a můžeme tak přesunout pozornost tímto směrem. Věříme, že se nám brzy podaří navázat na původní prodejní objemy,“ dodává Jiří Podpěra ze společnosti OMNIPOL.

Rozpočet záručního programu EGAP Plus počítá s krytím úvěrů do celkové výše 6,25 miliardy korun. Žádosti je možné podávat elektronicky přímo na stránkách EGAP.cz. Délka záruky je maximálně 6 let. Úvěr je možné použít jak na provozní financování, tak i na financování investice. Program není určen pro firmy podnikající v oblastech ubytování, cestovního ruchu a hazardních her. Vystavování záruk skončí na konci roku 2023. Kompletní znění podmínek je uvedeno na stránkách EGAP.cz, včetně kontaktů na specialisty, kteří odpovídají na dotazy bank či exportérů.

Za dobu své třicetileté existence EGAP podpořil vývoz českých firem v objemu přesahujícím jeden bilion korun do 130 zemí světa.

Zdroj zprávy: EGAP
egap