Během modernizace řídicích systémů položí v Temelíně desítky kilometrů nových kabelů

Pokládkou prvních kilometrů nových kabelů zahájili technici v Jaderné elektrárně Temelín instalaci kabelů v rámci náročné modernizace části řídicího systému hlavních výrobních bloků. Během dvou let mají energetici v plánu položit celkově přes osm desítek kilometrů převážně optických kabelů. Hlavní práce na jedné z největších investic v historii jihočeské jaderné elektrárny zahájil ČEZ loni v září. Kompletně chce mít hotovo v roce 2029.

Temelín kabeláž

„Instalace nové kabeláže představuje přípravu pro budoucí nasazení nového řídicího systému. Během několika měsíců položíme 34 kilometrů optických komunikačních kabelů a čtyři kilometry napájecích kabelů,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Půjde ale jen o část z potřebné nové kabeláže. Přibližně stejnou délku energetici instalují v roce 2024. Kabeláž bude propojovat řídicí skříně ovládaných zařízení se serverovou částí nového systému a operátorskými pracovišti.

Temelín kabeláž

„Zatím jsme na začátku projektu záměny řídicího systému. Vlastní serverové skříně na blocích instalujeme v roce 2024. Nový systém bude postupně přebírat řízení od roku 2025, naplno začne fungovat během roku 2029,“ upřesnil Jan Kruml.

Náročnou záměnou se ČEZ připravuje na minimálně šedesátiletý provoz jihočeského Temelína.

ADK

Reklama

„Pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu po dobu minimálně 60 let musíme modernizovat technologické zařízení i systémy, které elektrárnu řídí. V celosvětovém měřítku jde o technologicky a logisticky jednu z nejnáročnějších záměn řídicího systému na jaderných elektrárnách. I proto je celý projekt rozložen až do roku 2029,“ vysvětluje Bohdan Zronek ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

ČEZ letos do modernizace elektrárny investuje 3,5 miliardy korun do více než dvou stovek akcí zaměřených a na modernizaci a posílení bezpečnosti. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 15,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín

Zdroj zprávy: ČEZ,a.s.
ČEZ