Brněnské šaliny na výhybkách z Prahy: Pražská strojírna dodává do Brna

S výrobky z výrobních hal ve Vinoři se vyjma zahraničních metropolí potkáte i napříč městy České republiky. Brno finančním objemem své objednávky letos pokořilo u Pražské strojírny svůj rekord. Součástí zakázky pro druhé největší město Česka je 37 výměn a 37 výhybkových systémů, žlábkovací profily a další drobné náhradní díly. Dodávka je součástí projektu „Šalinou na kampus“.

Zakázka tvořila 29 tramvajových výměn odbočného rádiusu 50m, dále tři výměny odbočného rádiusu 100m, dvě výměny odbočného rádiusu 150m a tři splítkové rozřazovací výměny délky 9,4m. K výměnám bylo dodáno 21 motorizovaných výhybkových systémů VSP-1-K a 16 ks manuálních výhybkových systémů VS-20. Součástí zakázky tvořilo i 120m žlábkovacího profilu Spurrillenschiene S49 (nazýván Krug) a drobné náhradní díly.

Pražská strojírna Brno

 

„Polovina z naší letošní celkové produkce je zasmluvněna naší mateřské společnosti Dopravnímu podniku hlavního města Prahy. Čtvrtinu pak tvoří export plus doplňková výroba, druhou čtvrtinu zbytek České republiky. Dodávka pro město Brno je letos svým finančním objemem rekordní,“ říká Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a. s. „Ačkoliv v Brně jezdí šaliny, na naše výrobky jim pasují tak jako tak,“ dodává s úsměvem.

Výrobky jsou určeny pro novostavbu tramvajové tratě z ulice Osová na Kampus. Jedná se o součást projektu „Šalinou na Kampus“, který je realizovaný pod záštitou Ministerstva dopravy a Evropské unie. Projekt si klade za cíl zjednodušení, zrychlení a zefektivnění hromadné dopravy v Brně.

Výhybky povedou na nově budovanou tramvajovou trať a do taktéž nově budovaného tramvajového tunelu. Po zprovoznění celé stavby získá oblast Kampusu přímé tramvajové spojení s hlavním nádražím v Brně. Další významná část dodávky bude určena pro tramvajový trojúhelník u kulturního centra Semilasso a pro běžnou údržbu tramvajových tratí

Objednavatelem zakázky jsou Dopravní stavby Brno a.s., které jsou považovány za jednu z nejvýznamnějších stavebních firem v oblasti tramvajových tratí v Brně. Díky této zakázce se město Brno stává pro Pražskou strojírnu dalším letošním českým rekordmanem. Dodávky pro česká města tvoří letos značenou část výroby Pražské strojírny. První příčku drží město Plzeň, jelikož dodávka pro plzeňskou Vozovnu Slovany je jednoznačně nejvýznamnější a největší zakázkou roku 2021.

Zdroj zprávy: Pražská strojírna a.s.
pražská strojírna