Připravovaný operační systém KUKA bude znamenat začátek nové éry robotiky

kuka robot CVUT Praha

Stejně snadné jako smartphone: Na veletrhu Hannover Messe představuje společnost KUKA první pohled na svůj nový operační systém iiQKA.OS, který výrazně zjednoduší používání robotů. Na cestě do nové éry intuitivní, rychlé a výkonné automatizace pro všechny představuje KUKA na digitálním veletrhu v Hannoveru náhled prvních prvků budoucího operačního systému, iiQKA.OS. Nový operační systém bude tvořit základ celého ekosystému a poskytne přístup k výkonnému výběru komponent, programů, aplikací, služeb a vybavení, které se snadno instalují, provozují a používají k vylepšení systému. Tento ekosystém iiQKA založený na systému iiQKA.OS umožní nově příchozím implementovat automatizaci bez specializovaného školení, přičemž výrazně zlepší a zjednoduší postup pro odborníky.

Zpřístupnění automatizace založené na robotech všem
“Automatizace je jedním z megatrendů naší doby.” Proto si společnost KUKA klade za cíl zpřístupnit automatizaci na bázi robotů všem v rámci své „mise 2030“, “říká Kristina Wagner, viceprezidentka pro korporátní výzkum a ředitel Robot X-perience Program. Zde vstupuje do hry nový operační systém iiQKA.OS podporovaný ekosystémem iiQKA: Je založen na moderní a modulární softwarové architektuře s použitelností a intuitivními, uživatelsky přívětivými funkcemi zabudovanými do celé cesty uživatele – a nabídne tak rychlý úvod do robotiky pro začátečníky a výrazné zlepšení automatizace pro zkušené uživatele.

Výkonný balíček softwaru, služeb a snadno použitelný robot KUKA

 

Celkový systém hardwaru a softwaru je zásadní
Software je důležitější než kdy dříve pro uživatelskou přívětivost celého robotického systému. To vyžaduje operační systém, který se intuitivně používá a nabízí přístup k ekosystému komponent, programů, aplikací, služeb a příslušenství – například s iiQKA.OS. Citlivý robot LBR iisy bude prvním svého druhu, který běží výhradně na novém operačním systému podporovaném systémem iiQKA Ecosystem – v kombinaci s mikroprocesorem KR C5 a novým operátorským zařízením smartPAD pro. Cílem společnosti KUKA je nejen zpřístupnit robotiku nováčkům, ale také dále rozvíjet její stávající zákaznickou základnu. V příštích letech bude cílem, aby každý produkt KUKA byl vybaven novými systémy iiQKA.OS a iiQKA Ecosystem – jedná se o dlouhodobý vývojový projekt, ve kterém již byly učiněny první kroky.

LBR iisyKobot nové éry automatizace: LBR iisy od společnosti KUKA

Síť partnerů a vývojářů
Počínaje vybranými partnery se iiQKA Ecosystem rozroste a stane se otevřenou sítí partnerů a vývojářů, kteří poskytují hardware a software – například výběr chapadel nebo jiných nástrojů na konci paže, kamerové systémy pro vizuální rozpoznávání, bezpečnostní senzor technologie nebo programy specifické pro aplikaci. Příkladem toho jsou první klíčoví partneři ekosystému iiQKA společnosti KUKA: SCHUNK, SICK a Roboception. Důležitou roli zde hrají otevřená a standardizovaná rozhraní, která partnerům a vývojářům umožňují poskytovat taková hardwarová a softwarová rozšíření jednoduchým způsobem a využívat tak sílu platformy použitelnosti iiQKA.OS. Koncoví zákazníci a integrátoři z toho těží tím, že rychle a snadno najdou správnou kombinaci produktů KUKA a doplňků poskytovatelů ekosystémů pro svou konkrétní aplikaci. V nadcházejících letech tedy ekosystém nabídne funkce a služby, díky nimž bude portfolio KUKA flexibilnější a výkonnější, schopné přizpůsobit se a škálovat tak rychle, jak to vyžaduje trh.

Inteligentní řešení pro větší uživatelskou přívětivost
Celá architektura nového operačního systému postavená na linuxovém jádru je navržena pro rychlý vývoj a maximální uživatelskou přívětivost: iiQKA.OS bude poskytovat aktualizace a upgrady rychle, takže v průběhu času budou přidány další funkce. Nový OS bude také podporovat stávající KUKA Robot Language (KRL). To umožní stávajícím zákazníkům, kteří mají zkušenosti s KUKA.SystemSoftware, v příštích letech hladce migrovat na iiQKA.OS a nadále používat pracovní postupy a kódy.

Zdroj zprávy: KUKA