Budoucnost multilaterálního systému i vztahů EU s USA řešili ministři obchodu v Bruselu

EU flag

Na čtvrtečním jednání Rady pro zahraniční věci se věnovali ministři obchodu aktuálním výzvám mezinárodního obchodu. Diskuse se zaměřila na vývoj obchodních vztahů s globálními hráči, USA a Čínou. Debatovali také pokračující proces reformy Světové obchodní organizace a přípravu nadcházející ministerské konference. Delegaci České republiky vedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Ministři jednali v Bruselu v době, kdy je mezinárodní obchod negativně ovlivněn nárůstem protekcionistických opatření a napětím mezi největšími ekonomikami světa. Ministři potvrdili podporu Evropské komisi v jejím úsilí o modernizaci Světové obchodní organizace (WTO), která se mj. kvůli napětí mezi největšími ekonomikami USA a Čínou a rostoucími protekcionistickými praktikami i jiných členů, ocitla v problémech. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl: „Je nepochybné, že WTO zůstává pilířem světového obchodního pořádku, nicméně adaptace na realitu současného světa se ukazuje jako nezbytná. Technologické změny nelze ignorovat, proto by se EU měla stát světovým leaderem při vytváření nových globálních pravidel, které upraví elektronický obchod a datové toky či technologické transfery.“

Komisařka pro obchod informovala ministry rovněž o aktuálním vývoji obchodních vztahů mezi EU a USA, na které negativně dopadly protekcionistické kroky na straně USA. Přetrvávající cla na ocel a hliník, hrozba uvalení cel na automobily nebo aktuální opatření v souvislosti se sporem Airbus/Boeing, ale i pozitivní spolupráce obou partnerů v regulatorní oblasti byly předmětem bohaté diskuse. ČR ústy ministra Havlíčka podpořila pokračující dialog s USA a deeskalaci napětí, ministr Havlíček připomněl, že „USA jsou v první řadě naším spojencem a partnerem, až v druhé řadě naším konkurentem. Je mnoho oblastí, ve kterých je strategická spolupráce přínosem pro obě strany – ať jsou to inovativní technologie, vzájemné slaďování standardů nebo bezpečnost 5G sítí a investičních toků.“

Během pracovního oběda se pak ministři věnovali budoucnosti vztahů s Čínou. Zhodnocen byl pokrok učiněný od dubnového summitu EU-Čína. EU začátkem listopadu úspěšně uzavřela devět let trvající jednání o ochraně zeměpisných označení. „Mnoho výzev však zůstává před námi. Rostoucí konkurence, překážky v přístupu na trh i problémy s dodržováním závazků, s tím vším se musíme my i naše firmy potýkat,“ připomněl Karel Havlíček v diskusi a podpořil komplexní pojetí obchodní politiky v zájmu vymáhání stávajících pravidel a pokračujícího dialogu s Čínou.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR