Celosvětově unikátní CT zařízení se testovalo na high-tech surfech z Česka

ceitec ctlab

Mnohonásobně silnější, výkonnější a s možností prozářit i velké bloky leteckých motorů. Speciální počítačovou tomografii na bázi 9MeV lineárního urychlovače, jedinou svého druhu, která je postavena v Cincinnati v USA, nyní otestovali vědci z CEITEC VUT. Výzkumná laboratoř CTLAB CEITEC a celosvětový výrobce CT zařízení společnost Waygate Technologies se rozhodli ověřit studii proveditelnosti na vybraném produktu nejpokročilejší dostupné technologie, na kterém by se nejlépe prezentovaly výhody tohoto zařízení. Proto se tito partneři spojili s brněnskou firmou MSR Engines s.r.o., která se zabývá vývojem a výrobou motorových surfů, elektrických skateboardů a dronových pohonných jednotek. Jejich motorové surfovací prkno Jetsurf, které svou délkou téměř 2 metry a karbonovým tělem obsahující pohonnou jednotku, bylo ideálním předmětem na ověření geometrických i detekčních limitů CT přístroje.

počítačová tomografie JetSurf

Prkno se podařilo v rámci 9 dílčích skenů kompletně digitalizovat s voxelovým rozlišením 150 mikrometrů za 30 hodin. Měření se odehrálo v zákaznickém centru společnosti Waygate Technologies v USA. Vygenerovaný datový soubor o objemu 250 GB byl poté analyzován výkonnými stanicemi v CT laboratoři v Brně.

ADK

Reklama

Všechna tato aktivita je součástí přípravné fáze projektu LINACTON, na jehož realizaci se podílí laboratoř počítačové tomografie (CTLAB). Cílem projektu je dostat vysokoenergetické CT do České republiky a zavést tuto technologii jak v průmyslu, tak i ve výzkumu. V Cincinnati je toto zařízení v provozu více než rok a zájem průmyslu o tento druh analýzy je velký.

„Jelikož se jedná o významný trend v oblasti nedestruktivního testování, bylo potřeba ověřit možnosti a aplikovatelnost této technologie na reálném produktu. Jsem rád, že se tato zkouška podařila realizovat právě s českou firmou. Věřím, že tato technologie může mít zanedlouho klíčovou roli ve zkušebnictví pro obranný, letecký a bateriový průmysl či neustále se rozvíjející aditivní výrobě,“ uvedl Jozef Kaiser, vedoucí výzkumné skupiny Pokročilé instrumentace a metody pro charakterizace materiálů.

Na výsledek z měření se nyní můžete podívat zde…

Zdroj zprávy: VUT Brno
VUT Brno