Ceny Wernera von Siemense po pětadvacáté získali nejlepší studenti, mladí vědci a pedagogové
V jubilejním, pětadvacátém, ročníku udělil český Siemens Ceny Wernera von Siemense za rok 2022 nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Nejlepší práce z oblastí technických a přírodovědných oborů vybraly odborné poroty v kategoriích: nejlepší výsledek základního výzkumu, nejlepší diplomová práce, nejlepší disertační práce a nejlepší pedagogický pracovník. Spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé jejich prací. Ocenění byla udělena za vynikající kvalitu ženské vědecké práce, za překonání překážek ve studiu a za absolventské práce na téma Průmysl 4.0 a Chytrá infrastruktura a energetika.
Odborné poroty vybíraly z 493 přihlášek, 19 oceněných si rozdělilo jeden milion korun. Z celkového počtu přihlášených tvořily 32 % ženy, mezi oceněnými pak představují 37 %. O první příčku v počtu ocenění se dělí České vysoké učení technické v Praze a Univerzita Karlova (po 4 oceněních), následuje VŠB – Technická univerzita Ostrava a Vysoké učení technické v Brně (po 3 oceněních), Akademie věd ČR a Univerzita Palackého v Olomouci (po 2 oceněních) a Masarykova univerzita (1 ocenění). Od začátku pořádání soutěže bylo mezi vítěze rozděleno 15 300 000 Kč.
„Cílem našeho pětadvacetiletého úsilí je ukázat kvality českého technického a přírodovědného vysokého školství a ocenit nejlepší studenty, pedagogy a mladé vědce,“ uvedl generální ředitel českého Siemensu Eduard Palíšek. „Vedle aktuálních technických témat, jako jsou Průmysl 4.0 nebo chytrá infrastruktura a energetika, se v soutěži zaměřujeme i na důležitá celospolečenská témata. Abychom podpořili změny v oblasti genderové rovnosti, oceňujeme mimořádnou kvalitu ženské vědecké práce, ocenění získávají i studenti, kteří při studiu překonávají překážky,“ vysvětlil Palíšek. „Prosperita naší země závisí na kvalitním vzdělávání. Věřím, že pořádáním soutěže, která oceňuje a zviditelňuje studenty i pedagogy, kteří dosáhli mimořádných výsledků, k tomuto cíli přispíváme,“ dodal.
Cenu za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu Cenu Wernera von Siemense 2022 získaly MUDr. Markéta Bloomfield, Ph.D., a RNDr. Zuzana Paračková, Ph.D., z Univerzity Karlovy za práci s názvem Diagnostika výzkumem u vzácných vrozených poruch imunity. Oceněná práce má dva výstupy: prvním je tzv. diagnóza výzkumem, kdy jsou pro pacienty s nejasnou či vzácnou diagnózou sestaveny individuálně designované protokoly výzkumné analýzy, jejichž výsledky umožňují navrhnout konkrétní léčebně-preventivní strategie. Druhým výstupem je popis buněčných a klinických fenoménů spojených s danou genetickou mutací, který umožňuje ozřejmit funkci postiženého genu a proteinu a jejich zapojení v biologických procesech.
V kategorii nejlepší disertační práce zvítězila Mgr. Anna Petráčková, Ph.D., z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci za práci s názvem Nové molekulární přístupy k citlivé detekci biomarkerů v éře precizní medicíny. Klíčovým výstupem disertační práce je i online kalkulátor pro nastavení citlivosti metody sekvenování pro diagnostické laboratoře. Tento kalkulátor, který se již používá v praxi, je nezbytný ke správnému určení malých klonů s patogenními mutacemi u onkologických onemocnění.
Cenu Wernera von Siemense za nejlepší diplomovou práci obdržel Ing. Tomáš Halada z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze za práci s názvem Vliv okrajových podmínek v metodě SPH (Smoothed Particle Hydrodynamcis). Ve své práci se zaměřuje na popis tekutin pomocí částic, které si lze představit jako jednotlivé kapičky, a umožňuje simulovat jevy jako příboj, proudění vody přes jez či rozstřik maziva v průmyslových zařízeních.
Jako nejlepší pedagogický pracovník získal Cenu Wernera von Siemense za rok 2022 prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc., z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Profesor Jiří Podolský již řadu let zásadním způsobem formuje výuku klíčových teoretických předmětů na úrovni bakalářského, magisterského i doktorského studia fyziky. Kromě výuky se intenzivně věnuje i popularizaci fyziky a astronomie, ať již formou přednášek pro studenty a pedagogy středních škol i širší veřejnost, nebo překládáním vědecko-populárních knih od předních světových fyziků.
Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce a zároveň Cenu Wernera von Siemense za třetí místo v kategorii Nejlepší disertační práce získala Ing. Markéta Tesařová, Ph.D., z Vysokého učení technického v Brně za práci s názvem Kvantitativní 3D charakterizace biologických struktur pomocí rentgenové počítačové mikrotomografie. Postupy pro rentgenovou počítačovou mikrotomografii, které v jejím rámci navrhla, umožňují provádět 3D kvantitativní charakterizaci nebývale široké škály biologických vzorků. Díky těmto postupům se již podařilo například objasnit regenerační schopnosti mloků nebo lépe vysvětlit formování obličeje u obratlovců.
Ocenění za překonání překážek při studiu udělované v rámci Ceny Wernera von Siemense získala Ester Milostná z Masarykovy univerzity v Brně. Ester Milostná je v důsledku progresivní spinální svalové atrofie odkázána na elektrický vozík a nepřetržitou osobní asistenci. Přesto si zvolila náročné mezifakultní studium informatiky, informačních studií a knihovnictví na Masarykově univerzitě, v němž patří mezi třetinu nejlepších studentů. Vedle svých studijních povinností se na univerzitě zapojuje i do dalších aktivit, na Filozofické fakultě například připravila workshop základů programování a tvorby webových stránek pro studenty humanitních oborů.
Cenu Wernera von Siemense za nejlepší absolventskou práci na téma Průmysl 4.0 získal Ing. Tomáš Michálek, Ph.D., z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze za disertační práci s názvem Mikromanipulace pomocí dielektroforézy – modelování a řízení založené na optimalizaci v reálném čase. Cenu za nejlepší absolventskou práci na téma Chytrá infrastruktura a energetika získal Ing. Jan Vysocký, Ph.D., z Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava za disertační práci s názvem Systém pro optimalizaci provozu elektrické distribuční sítě.
Poroty také udělily dvě čestná uznání: čestné uznání v rámci Ceny Wernera von Siemense za mimořádnou vědeckou úroveň diplomové práce získal Mgr. Václav Santolík z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy za práci s názvem Vznik a vývoj Davelského vulkanického komplexu. Čestné uznání za mimořádnou úroveň zpracování diplomové práce získal M.Sc. Steffen Kortmann z ČVUT v Praze a RWTH Aachen University za práci s názvem Integrace flexibility a charakteristik aktivních distribučních sítí do rozsáhlého modelu evropské multienergetické soustavy.
O soutěži Cena Wernera von Siemense
Cenu Wernera von Siemense pořádá již 25 let český Siemens v partnerství s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení nejlepších prací. V nezávislých porotách letos zasedlo 58 odborníků a zástupců akademické obce a neziskových organizací. Záštitu nad udílením cen 25. ročníku poskytli předseda vlády Petr Fiala, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministryně pro vědu výzkum a inovace. Partnery soutěže jsou Siemens Mobility s.r.o. a Siemens Advanta a Zátiší Group.
Svým rozsahem, výší finančních odměn a historií je Cena Wernera von Siemense jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v České republice.
Skupinové foto oceněných vítězů Ceny Wernera von Siemense 2022
Přehled vítězů Ceny Wernera von Siemense 2022:
Kategorie
Odměna |
Jméno/Univerzita/Vedoucí práce | Název práce |
Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu
300 000 Kč |
Kolektiv autorů:
MUDr. Markéta Bloomfield, Ph.D. a Univerzita Karlova – Imunologický ústav 2. Lékařské fakulty při FN Motol |
Diagnostika výzkumem u vzácných vrozených poruch imunity |
Nejlepší pedagogický pracovník
50 000 Kč |
prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc.
Univerzita Karlova – Matematicko-fyzikální fakulta |
|
Nejlepší diplomová práce, 1. místo
55 000 Kč student 55 000 Kč vedoucí práce |
Ing. Tomáš Halada
České vysoké učení technické v Praze – Fakulta strojní Vedoucí: doc. Ing. Luděk Beneš, Ph. D. České vysoké učení technické v Praze, Fakulta strojní |
Vliv okrajových podmínek v metodě SPH |
Nejlepší diplomová práce, 2. místo
35 000 Kč student 35 000 Kč vedoucí práce |
Ing. Michal Procházka
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava – Fakulta elektrotechniky a informatiky Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Fakulta elektrotechniky a informatiky |
Demonstrační model výpočetní tomografie |
Nejlepší diplomová práce, 3. místo
25 000 Kč student 25 000 Kč vedoucí práce |
Mgr. Robin Kryštůfek
Univerzita Karlova – Přírodovědecká fakulta Vedoucí: prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc. Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta a Akademie věd ČR, Ústav organické chemie a biochemie |
Vývoj instrumentace a metod s vysokou propustností pro hledání a validaci peptidových ligandů |
Nejlepší disertační práce, 1. místo
70 000 Kč student 70 000 Kč školitel |
Mgr. Anna Petráčková, Ph. D.
Univerzita Palackého v Olomouci – Lékařská fakulta Školitelka: doc. Dr. Ing. Eva Kriegová Univerzita Palackého, Lékařská fakulta |
Nové molekulární přístupy k citlivé detekci biomarkerů v éře precizní medicíny |
Nejlepší disertační práce, 2. místo
40 000 Kč student 40 000 Kč školitel |
Ing. Matěj Hývl, Ph. D.
České vysoké učení technické v Praze – Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Akademie věd ČR, Fyzikální ústav |
Aplikace mikroskopických metod pro charakterizaci křemíkových nanostruktur |
Nejlepší disertační práce, 3. místo a Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce
30 000 Kč student 30 000 Kč školitel práce a 30 000 Kč Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce |
Ing. Markéta Tesařová, Ph. D.
Vysoké učení technické v Brně – CEITEC – Středoevropský technologický institut Školitel: doc. Ing. Tomáš Zikmund, Ph.D. Vysoké učení technické v Brně, CEITEC |
Kvantitativní 3D charakterizace biologických struktur pomocí rentgenové počítačové mikrotomografie |
Ocenění za překonání překážek při studiu
50 000 Kč |
Ester Milostná
Masarykova univerzita v Brně – Fakulta informatiky, Filozofická fakulta |
|
Ocenění za Nejlepší absolventskou práci s tématem Průmysl 4.0
30 000 Kč |
Ing. Tomáš Michálek, Ph. D.
České vysoké učení technické v Praze – Fakulta elektrotechnická |
Mikromanipulace pomocí dielektroforézy – modelování a řízení založené na optimalizaci v reálném čase |
Ocenění za Nejlepší absolventskou práci s tématem Chytrá infrastruktura
30 000 Kč |
Ing. Jan Vysocký, Ph. D.
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava – Fakulta elektrotechniky a informatiky |
Systém pro optimalizaci provozu elektrické distribuční sítě |
Čestné uznání za mimořádnou vědeckou úroveň diplomové práce | Mgr. Václav Santolík
Univerzita Karlova – Přírodovědecká fakulta |
Vznik a vývoj Davelského vulkanického komplexu |
Čestné za mimořádnou úroveň zpracování diplomové práce | M.Sc. Steffen Kortmann
České vysoké učení technické v Praze a RWTH Aachen University |
Integrace flexibility a charakteristik aktivních distribučních sítí do rozsáhlého modelu evropské multienergetické soustavy |
Předsedové a předsedkyně porot:
Kategorie | Předseda / předsedkyně |
Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu | prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., dr. h. c., předsedkyně AV ČR |
Nejlepší pedagogický pracovník | prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D., rektor MU Brno |
Nejlepší diplomová práce | doc. Ing. Ladislav Janíček, Ph.D., MBA, LL.M., rektor VUT Brno |
Nejlepší disertační práce | doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., rektor ČVUT Praha |
Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce | Ing. Eduard Palíšek, PhD., MBA, generální ředitel Siemens |
Ocenění za překonání překážek při studiu | prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D., rektor MU Brno |
Ocenění za Nejlepší absolventskou práci s tématem Průmysl 4.0 | prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., dr.h.c., ředitel CIRC, ČVUT Praha |
Ocenění za Nejlepší absolventskou práci s tématem Chytrá infrastruktura | prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., ředitel ENET VŠB-TU Ostrav |
Zdroj zprávy: Siemens