Česká exportní banka zpřístupní českým firmám projekty Světové banky

česká exportní banka

Informace o tendrech, obchodních příležitostech, ale i kontakty, financování a další pomoc při projektech organizovaných Světovou bankou nově zajistí tuzemským firmám Česká exportní banka (ČEB). Stala se kontaktním místem, takzvaným Private Sector Liaison Officer, pro Světovou banku a především její odnož International Finance Corporation zaměřenou na financování soukromého sektoru méně rozvinutých trhů. Ve středu to řekl mluvčí ČEB Jan Černý. Exportní banka podle něj bude prvním podobným partnerem Světové banky v Česku.

euro

„Naším cílem je usnadnit kontakt českých firem se skupinou Světové banky, zprostředkovávat jim příležitosti v zahraničí, informovat o tendrech, pořádat obchodní mise a naopak také zastupovat pozice českého soukromého sektoru vůči této významné mezinárodní finanční instituci,“ řekl předseda představenstva ČEB Jaroslav Výborný. Uvedl, že tyto služby jsou otevřeny všem českým firmám, nejen exportérům, tj. klientům banky.

Podobně fungují kontaktní místa Světové banky i v dalších státech, nyní má 155 prostředníků v téměř stovce zemí. Prostřednictvím Mezinárodní finanční korporace banka investuje celosvětově každý rok zhruba 20 miliard eur v 500 projektech. „Světová banka každoročně organizačně zajišťuje stovky projektů především z oblasti zdravotnictví, dopravní a energetické infrastruktury. Často jsou v méně exponovaných trzích, například v Africe, Jižní Americe, Asii a dalších regionech,” uvedla Pavla Knotková z washingtonské centrály SB.

Náměstkyně ministryně financí Lenka Dupáková uvedla, že spolupráce s mezinárodními finančními institucemi představuje obzvláště v dnešní době cenný nástroj podpory soukromého sektoru. „Jsem velice ráda, že se ČEB po konzultacích s ministerstvem financí rozhodla plnit roli Private Sector Liaison Officer v Česku. Expertiza a zkušenosti ČEB s podporou českého exportu by měly výrazně pomoci našim podnikům naplno využít potenciál spolupráce se skupinou Světové banky, zejména pak s Mezinárodní finanční korporací, prostřednictvím které mohou české firmy proniknout na nové perspektivní trhy s volnou kapacitou,“ dodala.

ČEB vznikla v roce 1995 a je součástí systému státní proexportní politiky. Posláním banky je podporovat český vývoz a povědomí o České republice ve světě. Hlavním cílem činnosti skupiny Světové banky je snižování chudoby prostřednictvím podpory rozvoje ekonomik rozvojových zemí a transformujících se ekonomik, přičemž k dosažení tohoto cíle jsou využívány nástroje dlouhodobého financování (půjčky a kapitálové vklady) a poskytování technické asistence.

Zdroj zprávy: Společná tisková zpráva ČEB a MF