Česká podnikatelská delegace včera zamířila do Severní Makedonie

Makedonie

Na podnikatelské fórum a obchodní jednání v severomakedonském hlavním městě Skopje dnes odcestují zástupci desítky českých podniků. V podnikatelské misi organizované Hospodářskou komoru České republiky jsou zastoupeni mimo jiné přední tuzemští výrobci dopravních vozidel městské hromadné dopravy a nemocničních lůžek i projektanti vodohohospodářských staveb.

skopje makedonie

„Firmy dnes potřebují rychle nahradit výpadek Ruska, Běloruska a také Ukrajiny v jejich exportním portfoliu. Komora jim proto nabízí rychlou pomoc nalezením náhradních partnerů nejen v Severní Makedonii, připravujeme rovněž akce zaměřené na Spojené arabské emiráty, Norsko nebo Turecko,“ poznamenal viceprezident Hospodářské komory a šéf firmy Proma Reha z České Skalice Radek Jakubský, který podnikatelskou delegaci do Severní Makedonie povede.

Podnikatelské fórum vedle Radka Jakubského zahájí místopředseda vlády Severní Makedonie Fatmir Bitiqi, starostka Skopje Danela Arsovska, náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický a velvyslanec ČR v Severní Makedonii Jaroslav Ludva.

Hospodářská komora České republiky třídenní podnikatelskou misi organizuje ve spolupráci se Svazem makedonských obchodních komor a zastupitelským úřadem ČR ve Skopje. V rámci podnikatelského fóra budou zorganizována dvoustranná jednání s makedonskými partnery. Plánuje se také návštěva volné ekonomické zóny a specializovaných výrobních podniků.

Republika Severní Makedonie s dvěma miliony obyvatel je od roku 1991 jedním z následnických států bývalé Jugoslávie, která leží na západním Balkánu. Jde o standardně fungující parlamentní demokracii s jednokomorovým Parlamentem. Od roku 2020 je navzdory nesouhlasu Ruska členem NATO, také vede hovory o členství v EU. Ekonomika je vysoce integrovaná do mezinárodního obchodu.

Vstup země do EU podporují také čeští podnikatelé. Ze šetření Hospodářské komory realizovaného v roce 2018 čeští podnikatelé označili Severní Makedonii, Srbsko, Černou Horu a Ukrajinu za vhodné kandidáty na rozšíření EU. Slibují si od toho odstranění překážek obchodní spolupráce na ještě větším trhu a ve větší politické a bezpečnostní stabilitě. Vidí v ní ale i šanci společně odolat ekonomické konkurenci Číny, Indie, Ruska a dalších velkých hráčů.

Česká republika trhy šesti zemí západního Balkánu dlouhodobě považuje za perspektivní a významné pro hospodářství České republiky. Důvodem je jejich relativní blízkost, rostoucí konektivita (budování páteřní dálniční a železniční sítě v rámci evropských programů), vzrůstající kupní síla firem a obyvatel po letech válek, mezinárodních sankcí a stagnace a zejména euro-integrační proces. Do této skupiny patří Srbsko, Bosna a Hercegovina, Severní Makedonie, Albánie, Kosovo a Černá Hora.

V roce 2021 byla bilance zahraničního obchodu se Severní Makedonií negativní (cca -3,6 mld. Kč). Vývoz loni činil cca 3,2 mld. Kč. České firmy do Severní Makedonie exportují především mýdla, čistící a leštící přípravky, papír a lepenku, oblečení a automobily. Dovoz loni dosáhl hodnoty cca 6,9 mld. Kč. Ze Severní Makedonie Česká republika dováží především chemické výrobky, drobné elektrické přístroje a elektrickou energii, nábytek a trubky.

Nejvýznamnějšími obchodními partnery Severní Makedonie jsou Německo (téměř polovina veškerého obchodu), další země EU a země bývalé Jugoslávie. Největší podíl na vývozu tvoří zemědělské produkty, tabák, textilie, katalyzátory s drahými kovy nebo jejich sloučeninami, sady zapalovacích vodičů pro vozidla, letadla nebo lodě, díly pro sedačky, pro motorová vozidla a motorové součásti s vnitřním spalováním.

Náklady spojené s organizací mise si – stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou – hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostorů a jednacích místností.

Zdroj zprávy: Hospodářská komora ČR
hospodářská komora