Česká republika dál naplňuje Agendu 2030, v oblasti udržitelnosti patří ke světovým lídrům

agenda 2030

Vliv pandemie koronaviru na cíle udržitelného rozvoje,a jak by měly státy zareagovat na změny, které covid přinesl. Téma videokonference „Dekáda akcí – Udržitelný rozvoj – Klíčové výzvy na cestě k dosažení cílů Agendy 2030 a cílů udržitelného rozvoje“, která se konala v rámci polského předsednictví zemí V4.

„Rok 2030 se blíží a naplnění některých cílů udržitelného rozvoje se nám vzhledem k celosvětové pandemii vzdálilo. Když se na podzim roku 2019 na SDG Summitu zahajovala Decade of Action, nikoho z nás nenapadlo, jak rychle se proměníme v krizové manažery,” říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Přes veškeré problémy spojené s covid-19 Česká republika ve svém úsilí o naplnění Agendy 2030 nepolevila. V SDG Indexu ji patří 8. příčka a patří tak ke světovým lídrům v oblasti udržitelnosti.“

agenda 2030

Od prvního dobrovolného národního přezkumu (VNR) v roce 2017 podnikla Česká republika řadu kroků k tomu, aby držela tempo v oblasti digitalizace. Připravila Národní investiční plán, který zajišťuje potřebný všestranný rozvoj na dekádu dopředu, a podporuje inovativní řešení v mnoha oblastech. Česká republika také nedávno schválila Národní plán obnovy, jehož cílem je zvýšit ekonomickou prosperitu a kvalitu života.

„Oceňuji, že Evropa má plán, jak se zotavit a všemi dostupnými prostředky směřuje k takové proměně naší společnosti a ekonomiky, která nebude překračovat limity naší planety a zároveň neohrozí růst, zaměstnanost a konkurenceschopnost. Sdílené úsilí bude potřeba nejen pro dosažení cílů Pařížské dohody, ale i pro zastavení této pandemie,“ dodává vicepremiér Havlíček.

V průběhu fóra, které se konalo v rozšířeném formátu V4 + Rumunsko, byl přijat závěrečný dokument ohledně klíčových priorit při implementaci dekády akcí pro Agendu 2030.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo