Česká republika opět na trzích dosáhla záporného výnosu

peníze

Ministerstvo financí zaznamenalo mimořádný úspěch ve včerejší aukci státních eurodluhopisů, kdy poptávka po možnosti půjčit České republice přesáhla původní záměr Ministerstva financí více než pětinásobně. Ačkoliv bylo původním záměrem nabídnout v uskutečněné aukci dluhopisy denominované v eurech v hodnotě 100 mil. EUR, v reakci na poptávku převyšující 500 mil. EUR prodala nakonec Česká republika dluhopisy za 200 mil. EUR. Průměrný výnos dosáhl – 0,178 % p. a., což znamená, že Česká republika dosahuje na eurových trzích záporného výnosu podobně jako členské země eurozóny.

euro

„S vydáním státního eurodluhopisu nevznikly žádné úrokové výdaje, které by zatížily státní rozpočet, ale naopak jsme získali 2,1 mil. EUR,“ říká ministryně financí Alena Schillerová. „Dobrou zprávou je, že oproti poslední aukci se záporným výnosem – 0,015 % p. a., která se uskutečnila v červenci 2020, jsou nám věřitelé ochotni zaplatit za držbu našeho dluhu víc,“ dodává Alena Schillerová. Oproti přechozí aukci totiž výnos poklesl o více než 16 bazických bodů.

Ministerstvo financí tak umístilo na domácím trhu 2. tranši státního eurodluhopisu vydávaného podle českého práva se splatností v roce 2027. Celková jmenovitá hodnota státního eurodluhopisu v oběhu tak po dnešní aukci činí 500 mil. EUR. Od roku 2015, kdy Ministerstvo financí poprvé dosáhlo záporného výnosu, již těmito operacemi získalo 2,6 mld. Kč.

Zdroj zprávy: Ministerstvo financí ČR
ministerstvo financí