České firmy doprovodí během pracovní cesty do Dubaje předsedkyni Poslanecké sněmovny. Zúčastní se Světové výstavy EXPO

expo dubai 2020

Dvanáct tuzemských firem z oblasti energetiky, strojírenství nebo vesmírného výzkumu v neděli 20. března odcestuje na dvoudenní podnikatelskou misi pod vedením Hospodářské komory do Dubaje, kde se zúčastní Světové výstavy EXPO 2020. V zemi budou firmy doprovázet předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou. Ve Spojených arabských emirátech zástupci firem absolvují mj. B2B jednání s tamními podnikateli. Komora misi pořádá za podpory Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí.

Podnikatele v den příletu čeká oficiální setkání s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou, po kterém bude následovat neformální networking účastníků podnikatelské delegace. V pondělí se pak zúčastní Národního dne ČR na výstavě EXPO 2020, kdy proběhne mj. energetická konference, akce zaměřené na rozvoj fotovoltaiky nebo budoucnost automobilového průmyslu. V podvečerních hodinách budou podnikatelé jednat s potenciálními obchodními partnery z blízkovýchodního regionu.

„V době eskalujícího mezinárodního napětí vnímám Blízký východ jako perspektivní alternativu pro české firmy, například za východoevropské trhy. Hovořím zejména o energetice, moderních technologických řešeních v dopravě nebo výzkumu. Vývoz do Spojených arabských emirátů aktuálně představuje už čtvrtinu veškerého českého exportu na Blízký východ,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl, který podnikatelskou delegaci do Dubaje povede.

Emiráty jsou po Saúdské Arábii druhou nejsilnější ekonomikou Perského zálivu s ročním HDP dosahujícím více než 421 miliard dolarů. V poslední zprávě Světového ekonomického fóra o konkurenceschopnosti se země zařadila na 25. místo a zároveň zůstává v tomto ohledu v pozici lídra arabského světa.

Hospodářská komora se významně zasadila také o to, jak je ČR na světové výstavě EXPO 2020 prezentována. Český pavilon na veletrhu využívá logo, které navrhl český designér a zakladatel Česko-ománského výboru Zahraniční sekce Hospodářské komory Pavel Šťastný, mj. autor loga Občanského fóra.

Náklady spojené s organizací mise si – stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou – hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostorů a jednacích místností.

Mise je druhou zahraniční cestou českých podnikatelů v horizontu jednoho týdne. Další podnikatelskou delegaci Hospodářská komora vypraví za dva týdny v termínu 5. – 7. dubna do Norska. Mise bude zaměřená na obory dopravní infrastruktura a stavebnictví včetně SMART řešení, nové technologie, energetiku, zdravotnictví nebo letecký průmysl.

Zdroj zprávy: Hospodářská komora ČR
hospodářská komora