České firmy zamíří do Černé Hory, jednat budou o spolupráci v dopravě či při budování infrastruktury

černá hora

Na dvě desítky zástupců firem z oblasti stavební a dopravní infrastruktury, železniční, autobusové a letecké dopravy, dopravní mechanizace, telematiky nebo elektromobility doprovodí ve dnech 26. až 28. května ministra dopravy Martina Kupku na jeho návštěvě Černé Hory. Podnikatelskou delegaci povede viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

kotor Podgorica černá hora

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí mají na programu Business fórum, které v hlavním městě Podgorica organizuje Hospodářská komora České republiky. Součástí akce budou i vzájemná jednání českých a černohorských podnikatelů. Odpoledne se zúčastní prezentace chystaných infrastrukturních projektů v Černé Hoře a navštíví centrální řídicí středisko dálnice úseku Podgorica – Mateševo – Monteput.

černá hora

Večer se setkají s místopředsedou vlády Černé Hory pro ekonomický rozvoj Nikem Gjeloshajem.

Černá Hora je kandidátským státem EU a je silně závislá na dovozu a cestovním ruchu, který tvoří přes 20 % jejího HDP. Výrazný potenciál má země v sektoru dopravy, kde vláda jedná o rekonstrukci a výstavbě železniční sítě a o budování silničních tahů, včetně dálničního připojení na Srbsko a tahu propojujícího Chorvatsko a Řecko. Další investice se chystají do energetiky, zemědělství, ICT a zdravotnictví.

Mezi hlavní obchodní partnery Černé Hory patří Srbsko, Slovinsko, Pákistán, Německo a Čína. Z Česka dovezla Černá Hora v roce 2021 zboží a služby v hodnotě 320 milionů korun, hlavně automobily, paliva, kotle, elektrické přístroje a pivo.

Podgorica černá hora

Náklady spojené s organizací mise si – stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou – hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostorů a jednacích místností.

AlžírNa konec června Hospodářská komora chystá podnikatelskou misi do Alžírska. Její součástí bude účast na 55. ročníku veletrhu FIA (Foire International d´Alger), setkání s vedením Alžírské obchodní a průmyslové komory nebo podnikatelské fórum včetně dvoustranných jednání.

 

Zdroj zprávy: Hospodářská komora ČR
hospodářská komora