České podniky zamíří na obchodní jednání na Filipínách

Filipíny vlajka

Dvě podnikatelská fóra s filipínskými podniky, dvoustranná jednání firem a rozhovory se zástupci místních úřadů a samospráv organizuje Hospodářská komora České republiky ve dnech 12. až 18. února v hlavním městě Filipínské republiky Manile a v dalších městech tohoto ostrovního státu v jihovýchodní Asii. Podnikatelskou delegaci vede viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl. Tuzemské podniky přímo na Filipínách podpoří místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček, kterého podnikatelská delegace do této země doprovodí na jeho oficiální návštěvu s Hospodářským výborem Poslanecké sněmovny.

Podnikatelé do Manily odletí v sobotu v noci. V pondělí a v úterý proběhnou individuální jednání firem a přijetí na místních úřadech. První podnikatelské fórum a networking Hospodářská komora organizuje ve středu dopoledne. V tentýž den delegace odletí do třetího nejlidnatějšího města Filipín Davao s více než 1,7 miliony obyvateli, kde podnikatelé budou hovořit se zástupci místní samosprávy o možnostech obchodní spolupráce. Město slouží jako hlavní obchodní, logistické a průmyslové centrum. Po čtvrtečním podnikatelském fóru se podnikatelská delegace přesune na ostrov Panglao, kde navštíví vodní elektrárnu společnosti Bohol Electric Cooperative.

filipiny manila

Dvacetičlennou podnikatelskou delegaci tvoří podniky orientující se na vývoj a výrobu technologií pro ekologickou likvidaci a recyklaci plastů, třídění a zpracování komunálních odpadů a průmyslovou ekologii. Na obchodní jednání s filipínskými podnikateli se chystají také čeští dodavatelé řídicích a zabezpečovacích systémů pro dopravu, výrobci speciální železniční a stavební techniky, dodavatelé elektroinstalačního materiálu, realitní skupiny i firmy působící v oblasti biotechnologií nebo potravinářství.

Součástí delegace budou i dva klastry firem, výzkumných institucí a vysokých škol, které působí jak v oboru technologií pro vodohospodářská díla, vodního a odpadového hospodářství, tak obnovitelných zdrojů energie.

Vzájemný obchod mezi Českou republikou a Filipínami sice vykazuje rostoucí trend, v posledních letech je ale obchodní bilance pro Českou republiku v záporných číslech kvůli rostoucími dovozu z Filipín a stagnujícímu vývozu z ČR na Filipíny.

manila filipiny

V roce 2022 objem vývozu meziročně klesl, když české firmy na Filipíny exportovaly zboží jen za 1,1 mld. Kč. Dovoz do České republiky loni dosáhl objemu 7,6 mld. Kč. Na Filipíny se v loňském roce vyvezly hlavně elektrická zařízení, pryžové a plastové výrobky a potraviny. Z Filipín se dováží počítače, elektronické a optické přístroje, což jsou primárně pohyby v rámci dodavatelských řetězců nadnárodních korporací, dále motorová vozidla, oděvy a kůže.

Hospodářská komora nedávno oznámila, že chce oživit obchodní výměnu mezi Českou a Filipínskou republikou a posílit postavení českých firem na tamním trhu. Z evropských zemí tento stát obchoduje hlavně s Nizozemskem a Německem.

Podnikatelé se na Filipíny vrací po více než 10 letech. Poslední misi na Filipíny Hospodářská komora organizovala v březnu roku 2012. Podnikatelská delegace tehdy doprovázela na cestě na Filipíny a do Vietnamu ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga.

ADK

Reklama

Hospodářská komora v současnosti chystá i další podnikatelské mise. Ve dnech 12. až 19. března podnikatelé budou jednat o nových zakázkách v americkém Washingtonu, Austinu a v Silicon Valley u San Francisca. Do Polské republiky podnikatelská delegace zamíří ve dnech 15. až 16. února, kde se účastní veletrhu na obnovu Ukrajiny ReBuild Ukraine 2023.

Další mise Hospodářské komory na Filipíny by se mohla uskutečnit již v dubnu letošního roku s předsedou vlády ČR Petrem Fialou. Premiér vedle Filipínské republiky patrně navštíví také Vietnam, Indonésii a Kazachstán.

Náklady spojené s organizací mise si stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, pronájem konferenčních prostorů a jednacích místností.

Zdroj zprávy: Hospodářská komora ČR
hospodářská komora