Česko-bavorská spolupráce na projektu 5G koridor Mnichov – Praha začíná

munich 5g

Vědci a výzkumníci z Česka i Bavorska na prvním virtuálním workshopu v rámci českého-bavorského projektu „5G koridor Mnichov – Praha“ zahájili spolupráci v oblasti eHealth.

„Workshop byl první příležitostí založit nová projektová konsorcia či rozšířit stávající projektová partnerství. Zejména v oblastech telemedicíny a domácí péče je velký potenciál,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. Probrala se také přeshraniční výměna medicínských dat, vzdělávací programy či inteligentní zařízení, jako jsou například nemocniční lůžka. Oborově zaměřenou pracovní skupinu tvoří odborníci z Českého vysokého učení technického v Praze, Vysoké školy báňské v Ostravě, Jihočeské univerzity, Fakultní nemocnice v Plzni, Technické univerzity Mnichov, Univerzity Regensburg, Univerzity Passau, Technické vysoké školy Amberg-Weiden, Leibnizova superpočítačového centra Bavorské akademie věd a Technické vysoké školy Deggendorf.

Dále se budou iniciovat nová projektová konsorcia podle potřeb účastníků workshopu a parametrů navrhovaných projektů včetně zapojení firem a uživatelů. V květnu se má uskutečnit druhý workshop o eHealth. Návrhy projektů a další nápady lze kdykoli poslat projektovému vedení 5G koridoru Mnichov – Praha.

Spolupráce na 5G koridoru Mnichov – Praha začala on-line akcí 3. února 2021. „5G koridor Mnichov – Praha je významným evropským projektem, který se věnuje nejen rozvoji infrastruktury, ale prostřednictvím aplikovaných výzkumných projektů postavených na sítích nové generace má za cíl také zvýšit kvalitu života v obou zemích,“ dodává náměstek Očko.

„Rozvoj výzkumného a infrastrukturního koridoru půjde ruku v ruce,“ dodává manažerka projektu Lenka Šolcová. První prioritou bude výzkumná spolupráce mezi Českem a Bavorskem, která bude propojena s 5G infrastrukturou prostřednictvím aplikačních projektů v oblastech eHealth, Industry 4.0, Connected Mobility a Smart Region.

Za projektem 5G koridor Mnichov – Praha stojí Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Bavorské státní kancléřství. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček podepsal deklaraci o spolupráci s bavorským ministrem pro spolkové a evropské záležitosti Florianem Herrmannem loni v únoru. Více informací o koridoru je k dispozici na: www.munich-prague.org

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo