Česko omezuje letecký provoz pro ruské dopravce, ČD vypraví speciální vlaky pro Ukrajince

Česká a Polská republika společně omezují od dnešní půlnoci letecký provoz na území obou zemí pro ruské dopravce; ruští dopravci nebudou moci přilétat a odlétat do a z ČR. Dohodl se na tom český ministr dopravy Martin Kupka se svým polským protějškem Andrzejem Adamczykem. Opatření začne platit o půlnoci z 25. na 26. února. Zároveň České dráhy ve spolupráci s polskými partnery vypraví speciální vlak pro občany Ukrajiny.

letadlo pix

Česko omezuje letecký provoz pro ruské dopravce, ČD vypraví speciální vlaky pro Ukrajince

„Ministerstvo dopravy již nevydává nová povolení pro nepravidelné ruské lety, zároveň se od půlnoci uzavírají česká letiště pro ruské dopravce. Tyto kroky jsou činěny ve spolupráci s polským ministerstvem infrastruktury, které zavádí podobná opatření,“ říká ministr dopravy Martin Kupka v reakci na aktuální dění na Ukrajině.

České dráhy vypraví na Ukrajinu speciální vlaky, jízdné je zdarma
Každý držitel cestovního pasu Ukrajinské republiky bude moci vlaky ČD cestovat do odvolání zdarma. Tím bude umožněno všem dojet zdarma jejich vlaky na plánované ukrajinské vlaky z jakéhokoliv místa v ČR zdarma a s potřebným předstihem.

vlak pix

 

„Kdo se chce vrátit za svými příbuznými na Ukrajinu, ČD jim poskytují jízdné zdarma. Zároveň budeme organizovat speciální vlaky ve spolupráci s polskými dráhami, které pojedou z Bohumína do města Přemyšl a podle zájmu budou přidávány další soupravy,“ dodává ministr Kupka.

Speciální vlaky budou mít zhruba dvanáct vozů pro asi 700 až 800 lidí a budou v nich řazeny i vozy na zavazadla, a to jak vozy ČD, tak velkokapacitní poštovní vozy poskytnuté ČD CARGO. ČD zároveň zajistí doprovod vlaků vlastním jazykově vybaveným personálem až do Polska.

Zdroj zprávy: Ministerstvo dopravy ČR
ministerstvo dopravy