Českou republiku navštíví tchajwanská hospodářská delegace

byznys

Do České republiky (ČR) přijede tchajwanská obchodní a investiční mise. A to tuto sobotu 23. října, v ČR bude tři dny. Půjde o zástupce 27 firem a představitelů hospodářských a vědeckých institucí Tchaj-wanu. Během návštěvy se v pondělí 25. října 2021 mimo jiné uskuteční obchodní a investiční seminář. Uspořádají ho partnerská podnikatelská sdružení, chybět nebude ani agentura CzechInvest. Součástí této pracovní akce budou i individuální setkání zástupců jednotlivých firem. Souběžně se bude konat také videokonference o obchodních příležitostech, kterou připravuje proexportní agentura CzechTrade ve spolupráci s partnerskou agenturou TAITRA.

taipei

Předpokládá se, že čeští a tchajwanští firemní a institucionální partneři podepíší několik memorand a ujednání o rozvoji spolupráce v oblasti inovativních materiálů, zelené energie, smart machinery, leteckého průmyslu a informatiky.

Při příležitosti tchajwanské hospodářské návštěvy se uskuteční také 5. bilaterální hospodářské konzultace mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem pro ekonomické záležitosti Tchaj-wanu. Jednání za českou stranu povede náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro Evropskou unii a zahraniční obchod Martina Tauberová, na tchajwanské straně bude vedoucím delegace náměstek ministra pro ekonomické záležitosti Chern-Chyi Chen. Stěžejními tématy ekonomických jednání budou investiční příležitosti včetně investic do mikroelektroniky a chipů a rovněž možnosti spolupráce v oblasti smart machinery, elektrických vozidel, smart cities, start-upů a výzkumu a vývoje.

taiwan

Tchaj-wan patří mezi významné obchodní a investiční partnery České republiky v Asii. Český vývoz na Tchaj-wan se v roce 2020 zvýšil o 8 % na téměř 6,1 mld. Kč a dovoz dosáhl více než 29 mld. Kč s nárůstem o téměř 11 %. Za prvních 8 měsíců 2021 český vývoz zaznamenal nárůst o výrazných 32 % (na úroveň 4,6 mld. Kč) a dovoz téměř o 19 % (21,3 mld. Kč). Na straně českého vývozu převažuje export osobních vozidel, strojů a elektroniky. V českém dovozu z Tchaj-wanu jsou nejvýznamnějšími položkami elektronické přístroje, mechanické nástroje a motorová vozidla. S ohledem na vysoký přebytek obchodní bilance v neprospěch ČR usiluje Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechTrade o posílení obchodních příležitostí pro české exportéry na tchajwanském trhu.

taiwan

Tchaj-wan je významným asijským investorem v ČR. Agentura CzechInvest za posledních 25 let zprostředkovala do ČR 32 investičních projektů v celkové hodnotě přesahující 18 mld. Kč. Mezi nejvýznamnější investory z Tchaj-wanu patří společnosti Foxconn, First International Computer, Hualon Chemical & Textile, ASUS, ACER a další.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo