Český průmysl je pořád v dobré kondici

graf investic

Průmyslová výroba v září meziměsíčně dle očištěných dat ČSÚ vzrostla o 0,8 %. Ve srovnání s loňským zářím byla nižší o 0,6 %. „Průmyslová výroba v září meziročně mírně klesla mimo jiné i proto, že loňský silný růst vytvořil vysokou srovnávací základnu. O stále dobré kondici českého průmyslu svědčí, že průmyslové tržby i hodnota nových zakázek si v září meziročně podržely růstové hodnoty,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Nejvíce v září rostla výroba motorových vozidel a elektrických zařízení. Naopak celkové zářijové výsledky tlačila dolů nižší výroba strojů.

„Předpokládáme, že zbývající měsíce do konce roku nebudou poznamenány zásadnějšími problémy. Čekáme spíše stabilní výsledky obdobné zářijovým, které by neměly ve zbytku roku celkový mírný růst průmyslu nějak dále podtrhnout. Naše poslední šetření za třetí čtvrtletí neukazovalo, že by se po zbytek roku měly dále zhoršit dosavadní výsledky postupného zpomalování růstu,“ uvádí Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Výsledky průmyslové výroby za první tři čtvrtletí potvrdily očekávání ze začátku roku, že tempo růstu průmyslu letos mírně zpomalí. Riziky nadále zůstává tvrdý brexit, externí hrozby a obchodní války.

Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy ČR