Českým výrobcům oceli se loni dařilo, pomohlo skokové oživení poptávky

ocelářská unie

Ocelářská unie zveřejnila data o výrobě a obchodu s ocelí v ČR za rok 2021. Domácí výrobě se v loňském roce podařilo kompenzovat ztráty z předešlého roku díky obrovskému růstu poptávky v prvním pololetí roku. Výroba surové oceli v ČR loni dosáhla 4,7 mil. tun, což představuje meziroční nárůst o 9 %. I když Čína produkci surové oceli meziročně snížila o 3 %, celosvětová výroba dosáhla historického maxima: 1 912 mil. tun.

Ocelářská unie

Česká republika
Ocelářství se loni vzpamatovalo z covidové krize roku 2020. Výroba díky výraznému oživení poptávky rostla prakticky ve všech kategoriích výrobků. Produkce surové oceli meziročně stoupla o 8,7 % na 4,7 mil. tun, což je více než v předkrizovém roce 2019. Zvýšila se produkce dlouhých i plochých výrobků, a to na 3,1 respektive 1,1 mil. tun. Dlouhodobě se tak potvrzuje pozice ČR jako bašty dlouhých výrobků. Nejméně si loni připsal tradičně silný sektor trubek, výroba meziročně vzrostla jen o 2 % na 405 tis. tun. „Poptávka po ocelových výrobcích rostla extrémně hlavně v první polovině loňského roku. České firmy často vyráběly na hranici výrobních kapacit,“ vysvětluje Daniel Urban, předseda představenstva Ocelářské unie.

Ekonomické oživení potvrzují i data o vývozu a dovozu ocelových výrobků. Dovoz loni strmě vystřelil a dosáhl historického maxima: 8,3 mil. tun oceli v celkové hodnotě 182,3 mld. korun. Rostl i vývoz, jehož celkový objem dosáhl 4,9 mil. tun při celkové hodnotě 122,6 mld. korun. Klíčovým trhem pro českou ocel zůstávají členské země EU, zejména však naši sousedé Polsko, Německo a Slovensko.

Evropa a svět
Podle předběžných dat se loni v EU vyrobilo 152,6 mi. tun surové oceli, přičemž v roce 2019 to bylo 150 mil. tun a v pandemickém roce 2020 jen 132 mil. tun.

Produkce surové oceli rostla loni i celosvětově: vyrobilo se jí 1 912 mil. tun, což představuje meziroční růst o 3,6 %. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii. „Čína, největší světový výrobce surové oceli, byla nucena výrobu v druhé polovině roku omezit a meziročně ztratila 3 %. Celkově vyprodukovala 1 033 mil. tun. To pěkně ukazuje, jak moc museli ostatní producenti přidat,“ řekl Daniel Urban. Největší meziroční nárůst mezi velkými producenty oceli zaznamenaly Spojené státy (+18,3 %), Indie (+17,8), Japonsko (+14,9 %) a Německo (+12,3 %). Z top 10 globálních výrobců produkci vedle Číny snížil už jen Irán (- 1,8 %).

Na rozdíl od mírného růstu v ČR produkce trubek v EU meziročně stoupla o 18 % na 3,1 mil. tun.

Zdroj zprávy: Ocelářská unie
ocelářská unie logo