Čeští vědci mohou využívat třetí nejvýkonnějším superpočítač světa LUMI

Jmenuje se LUMI a je instalován ve finském Kajaani. Zprovozněna je zatím pouze třetina, ale i ta mu se špičkovým výkonem 151,9 PFlop/s vynesla třetí místo v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa, v evropském měřítku získal dokonce příčku zlatou. Řeč je o dlouho očekávané evropské superpočítačové hvězdě –⁠ superpočítači LUMI. Ten nabízí část své výpočetní kapacity i vědecké komunitě z České republiky díky členství národního superpočítačového centra IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, v konsorciu budujícího tento superpočítač.

Superpočítač LUMI již svým uživatelům naplno poskytuje svou neakcelerovanou část. Druhá pilotní fáze systému LUMI bude pro vybrané uživatele zahájena v srpnu 2022 a systém bude pro uživatele všeobecně dostupný koncem září 2022. Superpočítač LUMI představuje pro Evropu přelomový úspěch, který podpoří inovace v klíčových oblastech, jako je návrh nových materiálů, medicínské aplikace a návrh nových léčiv, předpověď počasí a klimatické změny či výzkum v oblasti umělé inteligence a její aplikace v praxi. Superpočítač LUMI díky svému výpočetnímu výkonu a expertíze týmu, který ho bude provozovat podpoří hospodářský růst evropských států a průmyslových podniků.
lumi

K jednomu z nejvýkonnějších superpočítačů světa získají přístup i čeští vědci díky členství superpočítačového centra IT4Innovations v konsorciu LUMI.

„Do této unikátní spolupráce je zapojeno deset evropských zemí, včetně České republiky. Vědecké komunity všech deseti zapojených států budou moci pravidelně o výpočetní čas na superpočítači LUMI žádat. Výpočetní čas jim bude poskytován zcela zdarma, a to na základě posouzení daného projektu odbornou komisí,“ vysvětlil ředitel IT4Innovations Vít Vondrák princip poskytování výpočetního času, který se ostatně praktikuje i v případě ostravského superpočítačového centra.

Kromě České republiky je v konsorciu také Belgie, Dánsko, Estonsko, Island, Nizozemí, Norsko, Polsko, Švédsko, Švýcarsko a samozřejmě koordinující Finsko.

Superpočítač LUMI, který byl, stejně jako nejvýkonnější český superpočítač Karolina, pořízen v rámci společného celoevropského podniku EuroHPC, se svého vůbec prvního umístění v žebříčku TOP500 dočkal 30. května 2022 během konference ISC 2022 v německém Hamburku.

K tomuto úspěchu se vyjádřil Anders Dam Jensen, výkonný ředitel EuroHPC JU: „Jsme nesmírně hrdí na to, že se první evropský preexascalový superpočítač umístil na třetím místě žebříčku TOP500. Jedná se o nejnovější hmatatelný úspěch iniciativy EuroHPC potvrzující úsilí, kterou vynakládáme pro dosažení našeho poslání, jímž je rozvoj superpočítačové infrastruktury světové úrovně v Evropě.“

Skvělou pozici obhájil superpočítač LUMI i v rámci dalšího alternativního benchmarku, kterým je žebříček HPCG. I zde se umístil na třetím místě po japonském Fugaku a americkém superpočítači Summit.

I z hlediska energetické účinnosti, kterou sleduje žebříček Green500, se superpočítač LUMI rovněž dostal na přední příčky, přesněji řečeno na třetí místo. „LUMI je nejen vysoce výkonný, ale také mimořádně ekologický superpočítač. Běží na plně obnovitelnou vodní energii, využívá volné chlazení a má pokročilý systém využití odpadního tepla, přičemž jeho odpadní teplo se využívá pro místní dálkové vytápění. O to pozoruhodnější je jeho přínos pro budoucnost Evropy,“ okomentoval úspěch jménem konsorcia LUMI Kimmo Koski, výkonný ředitel CSC – IT Center for Science, Finsko. Na prvním a druhém místě se v Green500 umístil americký superpočítač Frontier, který je vůbec nejvýkonnějším superpočítačem světa, který jako první v historii překonal magickou hranici 1 exaflopu.

Superpočítač LUMI, který dodala společnost Hewlett Packard Enterprise, bude pro uživatele plně dostupný koncem září 2022. Do této doby se ještě uskuteční slavnostní inaugurace, a to v pondělí 13. června 2022 ve finském Kajaani. Událost bude možné sledovat prostřednictvím přímého přenosu. Pro další informace sledujte webové stránky www.lumi-supercomputer.eu.

Zdroj zprávy: VŠB-TU Ostrava
všb