ČEZ oznámil zvýšení výkonu prvního bloku jaderné elektrárny Temelín

Přesně o čtyři elektrické megawatty (MWe) zvýšili technici v Jaderné elektrárně Temelín výkon prvního bloku. Vyšší výkon umožňují nové separátory, které ČEZ na prvním temelínském bloku vyměnil během odstávky skončené v závěru května. Nový výkon v těchto dnech potvrdilo tzv. garančního měření. Novou informaci už ČEZ zavedl i do burzovního systému Remit. Stejnou úpravou prošel loni už druhý blok. Nově je tak dosažitelný výkon temelínské elektrárny 2x 1086 MWe.

Ročně ušetřit až 20 tisíc tun CO2. I takové jsou přínosy nového výkonu prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín.

čez temelin

„Vyšší výkon nám umožní nahradit část výroby v uhelných elektrárnách. Je to v souladu s naší novou vizí Čistá energie zítřka, kdy uhelnou energetiku postupně nahradíme obnovitelnými zdroji a vyšším výkonem jaderných elektráren,“ zdůraznil Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ.

Aktuálně ČEZ v jaderných elektrárnách ročně vyrábí přes 30 TWh. V následujících letech chce jejich bezemisní výrobu zvýšit o další dvě terawatthodiny a směřovat k šedesátileté životnosti.

 

VYŠŠÍ VÝKON PŘI STEJNÉ SPOTŘEBĚ PALIVA
Vyšší výkon temelínského prvního bloku také znamená, že za hodinu je první blok schopen vyrobit o 4 MW více, tedy víc, než spotřebuje průměrná česká domácnost za celý rok. Z ročního pohledu je tak blok schopen bezemisní elektřinou pokrýt spotřebu většího českého města.

„Navýšení výkonu je výsledkem lepší účinnosti v nejaderné části elektrárny, kterou přinesly nové separátory. Výkon reaktoru zůstává stejný a nezvyšuje se ani spotřeba paliva,“ poznamenal Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

 

usazení seperátoru JE Temelín

Nové separátory totiž umožňují lépe využít páru v nejaderné části elektrárny. Díky tomu pak může generátor dosáhnout vyšší výkon, aniž by se zvyšoval výkon reaktoru.

čez turbína telelín

 

Aktuálně je v provozu pět českých jaderných bloků. V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky, v Temelíně z důvodu výměny paliva pokračuje plánovaná odstávka druhého bloku.

Původní projektový výkon temelínské elektrárny začínal na 2×981 MWe. Během 21 let provozu pak ČEZ výkon Temelína postupně zvyšoval při zachování nebo zlepšení bezpečnostních parametrů. Například v roce 2013 posunul výkon každého temelínského bloku díky využití projektových rezerv o čtyři procenta, tedy o 40 MWe. V letech 2014 a 2015 pak nové nízkotlaké rotory turbín přinesly další dvě procenta, což pro každý blok znamenalo dalších cca 20 MWe na výkonu. Před dvěma roky přineslo další 4 MWe odvodnění vysokotlakých dílů u turbín na obou blocích. Poslední navýšení, konkrétně 8 MWe, přidaly nové separátory. Od začátku provozu v roce 2000 činí celkový výkonový přírůstek jihočeské elektrárny 210 MWe, což odpovídá velkému uhelnému bloku.

Zdroj zprávy: ČEZ,a.s.
ČEZ