ČEZ ve středu v Dukovanech dokončil vyvážku paliva z reaktoru druhého výrobního bloku

Dukovany

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany včera večer v souladu s harmonogramem dokončili plánovanou vyvážku palivových souborů z reaktoru druhého výrobního bloku. Jde o součást plánovaných činností v rámci probíhající odstávky bloku. Přestože Dukovany v rámci odstávek mění jen přibližně pětinu paliva, vyvážka celé aktivní zóny do bazénu skladování vedle samotného reaktoru umožňuje jednodušší doplnění čerstvým palivem. Zároveň jsou nedílnou součástí i detailní kontroly technologie a případě údržba klíčového zařízení. V letošním roce například projdou generální opravou dvě hlavních cirkulační čerpadla, které zajišťují oběh vody z reaktoru do parogenerátoru a zpět.

dukovany

 

„Jejich generální údržbu provádíme každé 3 roky. Znamená to například snížit hladinu vody v reaktoru, celá čerpadla potom demontujeme a přesouváme do dílen. Po dokončení jejich zpětné montáže vrátíme většinu paliva zpět do reaktoru a doplníme ho o 72 čerstvých kazet, “ dodává Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Palivo začnou energetici do reaktoru opětovně zavážet zhruba po 3 týdnech. Záležet bude na průběhu servisních prací. V každém dukovanském reaktoru je celkem 349 kazet, které váží 47 tun.

Dukovany

Manipulace s palivem probíhají pod vodou. Na celý proces nepřetržitě dohlíží specialisté na palivo s obsluhou zavážecího stroje a kontrolují správnost provedení jednotlivých kroků. „Mít všechno pod kontrolou je základem kultury provozování jaderných bloků. Naším cílem je nejméně šedesátiletý bezpečný a efektivní provoz, a to předpokládá maximální důraz na kvalitu a dobře řízené investice,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

ADK

Reklama

V pořadí už 36. odstávku druhého bloku energetici zahájili 10. února. Během ní provedou 14 290 pracovních příkazů a 52 významných technických a investičních akcí, které jsou součástí modernizace elektrárny k zajištění bezpečného a spolehlivého provozu do roku 2047.

Jiří Bezděk , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ