Členské společnosti Francouzsko-české obchodní komory diskutovaly s ministrem Havlíčkem o podpoře ekonomiky

FČOK

Vicepremiér Karel Havlíček přijal pozvání Francouzsko-české obchodní komory k diskusi s představiteli francouzských společností v České republice, členů Klubu patronů a výboru FČOK. Online debaty se zúčastnilo 12 manažerů francouzských firem, které celkem představují více než 21 000 zaměstnanců a celkový obrat více než 100 miliard korun. Diskusi vedl Roland Bourgeois, předseda Francouzsko-české obchodní komory, z jejíž iniciativy se setkání uskutečnilo. Pozvání přijal i Roland Galharague, velvyslanec Francie v ČR.

„Francie je jedním z našich nejvýznamnějších obchodních partnerů a velmi oceňuji, jakou solidaritu francouzské firmy prokázaly,“ řekl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček v reakci na výsledky druhého průzkumu FČOK mezi členskými společnostmi. Dodal, že pro vypořádání se s pandemií koronaviru je nyní pro ČR velmi klíčová chytrá karanténa a obecně maximální využívání moderních technologií a digitalizace tak, aby se usnadnila komunikace a lidem rychle a správně poskytovali služby a informace, které potřebují.

Francouzsko česká obchodní komora

Po rekapitulaci aktuálně nabízených podpůrných opatření z vládní dílny se debata přesunula ke konkrétním tématům z jednotlivých sektorů.

„Byznys už nikdy nebude stejný, jako dřív,“ konstatoval Roland Bourgeois, předseda Francouzsko-české obchodní komory.

Otázky účastníků diskuse směřovaly jak k aktuálnímu dění, tak k dlouhodobým výhledům v klíčových sektorech. Cílem vlády je podle ministra udržet nízkou nezaměstnanost a motivovat firmy i spotřebitele k investicím a podpoře ekonomiky. Všichni přítomní se shodli, že stávající situace je příležitostí ke zhodnocení dosavadních přístupů a dalšímu rozvoji nových technologií.

Zástupci automobilového průmyslu se ptali konkrétně na šrotovné, které podle ministra zatím není na pořadu dne, ale s ohledem na dění v okolních zemích ho bude vláda zvažovat. Padlo několik otázek z oblasti zelených zdrojů energie, včetně podpory elektromobility.

Jedním z témat byly i stravenky a firemní benefity nebo otevírání obchodních center. Manažery členských firem Francouzsko-české obchodní komory zajímaly také podmínky právě se rozbíhajícího programu Covid III a plánované státní podpory nájemného pro firmy.

Několik otázek směřovalo na evropskou problematiku a aktuální evropské balíčky na podporu ekonomiky. K tématům spojeným s Evropskou unií se v diskusi vyjadřovala Martina Tauberová, náměstkyně ministra pro Evropskou unii a zahraniční obchod.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR