ČNB zdvojnásobila úrokové sazby. Co to znamená pro firmy?
Alena Burešová, senior manažerka pro Průmysl 4.0, NCP 4.0 komentuje pro ČT 24 aktuální zvýšení úrokových sazeb. Co to bude znamentat pro firmy a jejich inovační apetit?
Bankovní rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,50 procenta. Jde o nejvyšší jednorázový nárůst od roku 1997. Důvodem je vzrůstající inflace, která v srpnu přesáhla čtyři procenta. Ekonomové očekávali růst o půl procentního bodu, do konce roku by mohla sazba stoupnout až na dvě procenta, odhadují.
Na posledním měnovém jednání na počátku srpna rada zvýšila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tehdy stoupla na 0,75 procenta. Pro toto rozhodnutí tehdy hlasovali čtyři členové rady ČNB. Jeden člen hlasoval pro zvýšení o 0,5 procentního bodu a dva členové pro sazby beze změny. Nyní přichází další zvyšování.
Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler vnímá zdvojnásobení sazeb jako jasný signál pro trh, že centrální banka šlape na brzdu a chce proti inflaci zakročit důrazněji. Doplnil, že očekává, že banka opět zvýší sazby v listopadu a možná i v prosinci.
„Jestli půjdou sazby nyní nahoru trochu rychleji oproti tomu, že pak půjdou stejně nahoru na začátku listopadu, nedělá velký rozdíl. Alespoň vyšleme signál, že nám současný inflační vývoj není lhostejný,“ nastiňuje Seidler možné uvažování členů rady ČNB.
Manažerka pro průmysl z Národního centra Průmyslu 4.0 Alena Burešová připouští, že úrokové sazby byly nízké. Zdravý investiční projekt podle ní zdražení snese. „Jsme malá otevřená ekonomika. Vlivů, které působí na cenu peněz, je mnohem víc než jen politika České národní banky,“ upozorňuje s tím, že jde například o problémy v dodavatelských řetězcích nebo nedostatek materiálů na trhu.
Firmy i domácnosti se dle Burešové připravují na horší období. „Dlouhodobý ekonomický růst, který Česká republika zažívala a zvyšovala se životní úroveň, zpomalí,“ konstatuje.
„Bankovní rada evidentně reaguje na nárůst cenových tlaků v české ekonomice. Rozjezd inflace představuje pro ekonomiku riziko: jde o nerovnováhu, jež by vedla k rozkolísání cenových i dalších očekávání v ekonomice a v konečném důsledku by vedla ke zpomalení hospodářského růstu,“ komentuje růst sazeb hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Pro centrální banku je podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera dobře, že veřejnost bude vnímat čtvrteční krok jako nestandardní. „Potřebuje totiž vyslat silný signál, že je připravená s inflací bojovat. Očekávání domácností a firem ohledně budoucího růstu spotřebitelských cen se totiž v poslední době zvýšila a s tím spojené obavy se již podepisují i v nižší důvěře v ekonomiku,“ komentuje ekonom.
Podobně to vidí i analytik Raiffeisenbank Vít Hradil, podle kterého dnešní krok ČNB poslouží jako signál české veřejnosti, která je růstem cen značně znepokojena a začíná si na jeho zrychlené tempo zvykat, což se podle něj centrální bance nemůže hodit.
Záznam vysílání ČT 24 s Alenou Burešovou
Zdroj zprávy: Národní centrum Průmyslu 4.0 (Zdroj: ČT24, redakčně upraveno)