ČR na jednání D9+ zdůraznila nutnost posílení transatlantické spolupráce ve strategických oblastech

D9+

V úterý 29. března se v Praze uskutečnilo zasedání neformální skupiny států tzv. Digital9+. Delegáti jednali o možnostech rozvoje transatlantické spolupráce v oblasti digitální ekonomiky. Českou republiku na setkání reprezentoval vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš a náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko.

Delegace během hlavního jednání zdůrazňovaly potřebu silné spolupráce mezi Evropskou unií a Spojenými státy ve strategických oblastech. Vzhledem k současnému dění na Ukrajině výrazně rezonovala témata jako rozvoj odolné digitální infrastruktury, koordinace ve standardizaci nových technologií nebo posílení kyberbezpečnosti, a to vše v souladu s demokratickými hodnotami a respektem k lidským právům. Pro efektivnější transatlantickou spolupráci delegace uvítaly zřízení Rady pro obchod a technologie, jejíž činnost přiblížil zástupce Evropské komise Roberto Viola. Země D9+ zároveň vyjádřily svou podporu principiální dohodě o datových tocích, která byla minulý týden mezi EU a USA uzavřena.

D9+

 

„Současná krize ukazuje, jak důležitá je spolupráce se státy, které sdílí naše hodnoty a principy. Proto jsem rád, že jsme se spolu s dalšími zástupci zemí D9+ shodli na potřebě rozvíjet spolupráci se Spojenými státy v takových oblastech, které nám mohou pomoci tyto hodnoty v oblasti digitálu chránit. Řešili jsme také novou evropskou digitální legislativu, vývoj a standardizaci nových generací telekomunikačních sítí či boj s dezinformacemi. Jsem rád, že v poslední uvedené oblasti ocenila Evropská komise i evropský projekt CEDMO, který má centrálu v Praze a zabývá se právě dezinformacemi a možnostmi podpory mediální a digitální gramotnosti,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko.

Vedle hlavního jednání se za účasti zástupkyně americké ambasády v Praze Jennifer Bachus uskutečnila pracovní snídaně se zástupci podnikových asociací Business D9+. Společně představily prohlášení zaměřené na téma transatlantické spolupráce v digitální agendě, včetně konkrétních příkladů pro možnou spolupráci. Státy D9+ uvítaly zapojení zástupců byznysu do debaty a zdůrazňovaly nutnost koordinace mezi veřejným a soukromým sektorem v této oblasti.

 O Digital9+
Neformální skupina států Digital9+ vznikla v roce 2016 z iniciativy švédské ministryně Ann Linde a sdružuje státy, které jsou aktivní a progresivní v digitální agendě a prosazují společnou pozici a postup v rámci evropských vyjednávání. Jednání v Praze se vedle České republiky účastnila Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Irsko, Lucembursko, Nizozemsko, Polsko, Španělsko a Švédsko. Jako hosté se připojili také zástupci Evropské komise (DG CONNECT), Slovenska a Slovinska.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo