CSG sází na umělou inteligenci a zakládá divizi CSG AI

CSG AI

V rámci divize CSG Aerospace průmyslové a technologické skupiny CSG vzniká divize CSG AI. Sdružuje stávající týmy softwarových společností v divizi CSG Aerospace. Nová divize bude tyto týmy dále rozvíjet a podporovat jejich stávající produkty. Předpokládá však také akvizice společností a startupů, které se věnují oblasti umělé inteligence. Cílem vytvoření CSG AI je zachytit současný trend vývoje umělé inteligence a zůstat tak konkurenceschopnou.

csg ai

Společnost CS Soft je zatím nejdále ve vývoji řešení založených na umělé inteligenci. Má vlastní tým pro umělou inteligenci, který již vytvořil několik řešení založených na umělé inteligenci. V loňském roce společnost CS Soft představila nástroj, který dokáže předpovídat cenu mědi na komoditních trzích. Na podzim spustila produkt JATIS, který optimalizuje průběh oprav letadel na základě historických dat. V poslední době byl vyvinut produkt s názvem Tendera, jehož výhodou je, že umělá inteligence dokáže výrazně zkrátit dobu potřebnou k posouzení a vyplnění zadávací dokumentace v procesech zadávání veřejných zakázek.

„S umělou inteligencí pracujeme už nějakou dobu, což je naše výhoda. Kromě CS Soft ji využívají i další společnosti v divizi CSG Aerospace, konkrétně Atrak, UpVision a Pocket Virtuality se svým produktem Lumnio. Proto když se majitel naší skupiny rozhodl, že se v rámci CSG začneme umělou inteligencí zabývat ve větším měřítku, bylo logické, že v divizi Aerospace vznikne nový subjekt,“ říká Tomáš Vlček, výkonný ředitel divize, který zastřešuje aktivity CSG v oblasti umělé inteligence.

Výhodou je, že díky široké škále aktivit skupiny CSG lze vyvinuté produkty testovat v rámci společností skupiny před jejich prodejem třetím stranám. Systém JATIS byl proto nasazen v opravnách letadel společnosti Job Air Technic a specialisté společnosti CS Soft jej doladili s profesionály z těchto opraven. Nyní společnost začíná systém úspěšně nabízet na trhu, protože prokázal, že dokáže generovat značné úspory prostřednictvím predikce a řízení workflow. Systém Tendera je nyní testován ve společnosti Eldis Pardubice.

„Dostali jsme od majitele žádost, abychom mu představili nejlepší řešení v oblasti umělé inteligence. Pokud ho dokážeme přesvědčit, že naše nápady a plány jsou kvalitní a mají potenciál, nebude problém s jejich financováním. To je v naší skupině velká výhoda. Projekty nepodléhají složitým schvalovacím procesům, ale rozhodování je flexibilní a rychlé. Na druhou stranu je třeba dodat, že za úspěch projektu neseme osobní odpovědnost,“ říká Tomáš Vlček.

RDI banner květen 2025 akce

Reklama

Kromě rozvoje a posilování vlastních týmů a řešení v oblasti umělé inteligence již CSG hledá způsoby, jak rozšířit svou divizi. Nemusí se nutně jednat pouze o akvizice startupů a technologických společností. Na stole je i spolupráce, například s univerzitami a vědeckými institucemi. CSG, a zejména její divize Aerospace, spolupracuje již několik let prakticky s každou technickou univerzitou v zemi. Akvizice jsou však nejpřirozenější cestou k rozšíření divize. CSG tak již loni koupila společnost Smartoo, která následně ve spolupráci s Pocket Virtuality představila produkt Lumnio. Toto řešení umožňuje vzdálený servis s využitím rozšířené reality, ale také například digitalizaci pracovních postupů.

„Samozřejmě už máme v hledáčku několik společností a řešení a do konce roku bychom jich rádi několik získali. Souběžně budeme rozvíjet naše stávající řešení a vymýšlet nová. Chceme se ubírat dvěma hlavními směry. Prvním je optimalizace interních procesů v různých oblastech, od HR a financí až po analýzu trhu v různých oblastech. Druhou oblastí jsou průmyslové aplikace. Příležitosti vidíme například v prediktivní údržbě, optimalizaci logistických úkolů a tak dále. Chceme těžit z naší nepopiratelné výhody, že vyvinutá řešení můžeme validovat v rámci Skupiny a následně je komerčně využívat,“ dodává Tomáš Vlček.

Zdroj zprávy: CZECHOSLOVAK GROUP a.s.
CZECHOSLOVAK GROUP a.s.