ČVUT a Technická univerzita Mnichov připravily první mikrocertifikátový kurz pro absolventy. Tématem je umělá inteligence pro průmyslovou praxi

AI

Letos v září (9.–13. 9.) se uskuteční v Praze a Mnichově první mikrocertifikátový kurz pod názvem „Aplikovaná umělá inteligence pro technické inovace“. Kurz, který je součástí programu celoživotního vzdělávání, vznikl díky unikátní spolupráci aliance EuroTeQ s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT), Technickou univerzitou v Mnichově (TUM) a dvěma partnery z praxe – firmou Valeo a německým expertem na aplikace AI v průmyslu AppliedAI.

S dynamickým vývojem trhu práce a rychlými změnami v technologiích prochází zásadními změnami i vzdělávání absolventů vysokých škol.

„Tradiční formy celoživotního vzdělávání už neobstojí. Aby odborníci ve firmách a jejich manažeři neztratili krok se současnými trendy, připravili jsme první kurz v oblasti umělé inteligence. Po absolvování získají moderní mikrocertifikát, který je nově uznávaným vzdělávacím formátem ve všech zemích EU. Jedná se o první vlaštovku v oblasti meziuniverzitní spolupráce mezi ČVUT a TUM,“ říká Vladimír Janíček z Centra CŽV při ČVUT v Praze.

umělá inteligence ai

„Kurz je zaměřen nejen na poskytnutí aktuálních informací o stavu vývoje AI a možnosti jejího nasazení v průmyslu, ale i na právní rámec využití AI poté, co vstoupilo v platnost nařízení EU o umělé inteligenci,“ říká garant projektu prof. Tomáš Svoboda z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Na výuce v kurzu se vedle něj budou podílet další špičkoví výzkumníci z FEL ČVUT a jejího Centra umělé inteligence. Intenzivní pětidenní kurz pro 20 účastníků propojí průmyslové specialisty a vědce z průmyslu s akademiky z předních technických univerzit v Evropě. První dva dny bude kurz probíhat v Praze, další program se bude konat v Mnichově, kde se budou účastníci věnovat aplikacím průmyslového využití k podpoře technických inovací.

„Kromě toho budou mít vyčleněný čas pro výměnu názorů. Své nově nabyté znalosti poté budou moci využít přímo v praxi,” uvádí Silvia Hagn, Team Lead Certificate & Customized Programs z Technické univerzity v Mnichově.

umělá inteligence ai

Koncepce kurzu počítá se zapojením průmyslových partnerů. V české části to bude Valeo, společnost, která je klíčovým hráčem v českém automobilovém průmyslu nejen ve výrobě, ale i ve výzkumu. Valeo je vysoce inovativní společnost, která spolupracuje se svými zákazníky na transformaci mobility.

„Naše společnost úspěšně využívá AI v oblasti produktového vývoje, zejména systémové validace. Zde nám AI velmi šetří čas i náklady. Kurz je pro nás příležitostí debatovat s akademickými partnery z ČVUT a TUM a držiteli špičkového know-how v oblasti výzkumu,“ říká Juraj Prstek, manažer digitální transformace ve firmě Valeo.

Unikátní kurz pro absolventy vysokých škol je prvním mikrocertifikátovým kurzem, na kterém se podílí Fakulta elektrotechnická ČVUT. Přehled kurzů ČVUT zakončených mikrocertifikátem najdete prostřednictvím odkazu https://czv.cvut.cz/mikrocertifikaty/ nebo zde.

Zdroj zprávy: ČVUT Praha
čvut logo