CYLINDERS HOLDING otevřel halu s novou linkou na svazky lahví pro vodík, CNG i další plyny

cylinders holding

Společnost Vítkovice Cylinders ze skupiny Cylinders Holding v těchto dnech zprovoznila novou výrobně-montážní linku na produkci svazků ocelových lahví a kontejnerů určených pro skladování a přepravu velkého objemu vodíku, CNG a technických plynů. „Nyní nabízíme skladovací a přepravní kapacity v objemu do 18 tisíc litrů, současně vyvíjíme celky pro kapacitu až 30 tisíc litrů vodního objemu. Tyto výrobky významně doplní produkci naší společnosti,“ uvedl generální ředitel Vítkovice Cylinders Jiří Brož.

Nová automatizovaná linka je postavená v Ostravě v rekonstruované hale z roku 1850, kterou tak Cylinders Holding současně zachránil před devastací zubem času. Celkové náklady na rekonstrukci a vybudování technologií v nynější tzv. hale aplikací o ploše dva tisíce metrů čtverečních dosáhly zhruba 50 milionů korun (necelé dva miliony euro). V hale se bude kompletovat 50 svazků lahví denně.

cylinders

„Svazky lahví a jejich propojení do nejrůznějších kontejnerů jsou finální produkt s vysokou přidanou hodnotou. Umožňují efektivně přepravovat vodík jako zdroj energie i paliva. Současně plní funkci mobilních plynovodů, kdy nahrazují dodávku CNG a plynů pro průmysl všude tam, kde nevede žádné potrubí. Do budoucna tyto technologie umožní digitalizaci celého procesu prodeje a distribuce všech plynů,“ vysvětlil důvody investice do haly aplikací generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík s tím, že jde o třetí velkou investici v průběhu roku (po technologiích v Bělorusku a Polsku).

Největší zajímavostí haly aplikací je speciální robustní balisticky odolná komora, kterou si navrhla sama společnost Vítkovice Cylinders. V komoře se propojené svazky lahví zkouší, aby se prokázala stoprocentní těsnost a pevnost všech spojů.

„Je to velmi důležitý bezpečnostní prvek. Po naplnění svazků směsí helia a dusíku probíhá plně automatizované pneumatické těsnostní zkoušení až do tlaku 1 100 barů. Podařilo se nám současně dosáhnout prakticky stoprocentní opětovné cirkulace heliové směsi, což je extrémně důležité pro životní i pracovní prostředí a pro úsporu nákladů na drahé helium,“ doplnil technický ředitel Vítkovice Cylinders Pavel Kučera.

Vítkovice Cylinders zaměstnávají zhruba 470 lidí. Společnost je dlouhodobě zisková, stejně jako celý Cylinders Holding, který loni vytvořil konsolidované tržby přes 3,6 miliardy korun a konsolidovaný ukazatel EBITDA na úrovni 422,9 milionu korun.

Zdroj zprávy: Cylinders Holding a.s.
cylinders