CzechInvest na Tchaj-wanu řešil spolupráci v oblasti polovodičů, inovací a transferu technologií

Očko CzechInvest Tchaj-wan

Podnikatelská delegace čítající téměř 150 členů doprovázela předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markétu Pekarovou Adamovou do Koreje a Tchaj-wanu v období od 21. do 30. března 2023. Delegace měla za cíl navázat spolupráci s tamními firmami a představit potenciál českých firem. Zejména na Tchaj-wanu chtěli zástupci agentury CzechInvest prohloubit spolupráci v klíčových oblastech.

Největší podnikatelská delegace z České republiky za posledních 5 let čítala téměř 100 firem, velký zájem o účast projevila také města, regiony, univerzity a muzea. Česká republika je dlouhodobě nejbližším spojencem Tchaj-wanu v Evropě. Delegace se setkala mimo jiné s firmami ITRI a NARLabs, aby jednala o spolupráci v oblasti polovodičů či s firmou Foxconn ohledně možné investice. Proběhl rovněž investiční seminář, který úvodní řečí otevřel generální ředitel agentury CzechInvest Petr Očko.

Očko CzechInvest Tchaj-wan

 

„Tchaj-wan je technologicky velice vyspělá země a tato mise výrazně přispěla k užší spolupráci v oblastech jako jsou polovodiče či kvantum. Jsem také rád, že jsme posunuli jednání o dalších investicích či obchodní spolupráci. Úspěšná byla i startupová část mise, kde proběhl historicky první česko-tchajwanský „knedlíčkový“ ideathon Dumplings Hack. A také proběhlo několik jednání o užší spolupráci s významným tchajwanským fondem Taiwania Capital a v blízké době můžeme očekávat nové investice tohoto fondu v České republice,“ uvedl Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu pověřený řízením agentury CzechInvest.

V rámci investičního semináře vystoupil také ředitel AI Hubu Matouš Kostlivý. Představil projekt Technologická inkubace, který je nejen největším projektem agentury CzechInvest, ale také největším českým projektem na podporu startupů. Mezi účastníky delegace byly startupy z oblasti high tech technologií, umělé inteligence a nanotechnologií, které se zúčastnily ideathonu Dumpligs Hack. Jednalo se o firmy Ackee, Tolgee, Unirmi, Servantes, FlyinDiamonds, Dronetag či Promethist.ai.

„Aktivně usilujeme o zlepšování investičního prostředí a aby se zahraničním investorům dařilo lépe rozvíjet své aktivity. Z dlouhodobého hlediska má tato mise velký potenciál na propojení vztahů a proběhlý ideathon, jehož realizaci jsme podpořili, ukázal vzájemné propojení v oblasti inovací. Věřím, že do budoucna by to mohlo přinést do Česka mnoho zajímavých projektů,“ uvedla Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj agentury CzechInvest.

ADK

Reklama

Tchaj-wan patří mezi důležité země z pohledu přílivu zahraničních investic, počet investičních projektů z Tchaj-wanu dojednaných investiční agenturou CzechInvest se řadí mezi top 15. Agentura CzechInvest úzce spolupracuje s tchajwanskými investory zasídlenými v České republice a podporuje jejich další rozvoj.

Zdroj zprávy: CzechInvest
czechinvest