CzechInvest se zapojil do výběru studentů v rámci unikátního Zero G letu

Agentura CzechInvest, člen Czech Space Teamu, se v těchto dnech podílela na výběru dvaceti šesti talentovaných studentů, kteří postoupí do finální fáze výběru dvacetičlenné posádky. Ta dostane jedinečnou šanci zažít stav beztíže v rámci unikátního Zero G letu ve speciálně upraveném letadle Airbus simulující podmínky jako ve vesmíru. Ten se uskuteční koncem března.

Zero-G Airbus

O účast v projektu byl obrovský zájem – celkově se přihlásilo 861 dětí. Po náročných fyzických testech, které probíhaly na FTVS Univerzity Karlovy na začátku ledna jich pak zůstalo 50. Odborná porota, ve které seděla i Marie Němečková, ředitelka Space Hubu Technologické inkubace, z nich vybrala dvacet šest nejlepších. Ti podstoupí závěrečný třídenní výcvik formou závěrečného soustředění s bohatým programem. Z toho vzejde finální dvacetičlenná posádka. Hlavním velitelem mise bude Aleš Svoboda, záložní astronaut Evropské kosmické agentury (ESA). Na palubě budou studenti pod vedením velitelů jednotlivých částí letounu: umělec Yemi A.D., Jan Spratek, vedoucí výběru posádky Zero-G, a Simon Klinga, vedoucí středoškolského týmu LASAR. Aktuálně se hledá žena, která se stane další velitelkou.

česká cesta do vesmíru

Tým rezervních astronautů ESA v centru ESA EAC, foto: David Markovič

Česká cesta do vesmíru si klade za cíl nejen připravit české astronauty na budoucí mise, ale také inspirovat mladou generaci a přiblížit jim možnosti space průmyslu. Projekt vznikl ve spolupráci CzechInvestu, Ministerstva dopravy, vzdělávací kanceláře ESERO a dalších institucí, které dlouhodobě podporují inovace a rozvoj kosmického sektoru v Česku.

Tento let není jen o simulaci stavu beztíže. Je to součást větší vize – vytvořit silné zázemí pro budoucí české astronauty, inženýry a vědce, kteří se budou podílet na průzkumu vesmíru. CzechInvest je členem Czech Space Teamu, který sdružuje klíčové instituce podporující rozvoj vesmírných technologií v Česku. Jednou z klíčových iniciativ CzechInvestu v této oblasti je také provozování inkubátoru ESA BIC Czech Republic, který pomáhá startupům využívat vesmírné technologie v praxi a rozvíjet jejich potenciál.

Více informací o projektu naleznete na oficiálních stránkách: www.ceskacestadovesmiru.cz

Zdroj zprávy: CzechInvest
czechinvest