CzechInvest uspořádal v Brně kulatý stůl na téma rozvoje podnikatelského prostředí v Česku

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest uspořádala koncem února v Brně ve spolupráci se Sdružením pro zahraniční investice – AFI kulatý stůl za účasti podnikatelů nejen z Jihomoravského kraje k aktuálním otázkám rozvoje podnikatelského prostředí v Česku. Hlavním tématem, které rezonovalo celým setkáním, bylo volání podnikatelů po reformě vzdělávacího systému. Partnerem akce bylo Statutární město Brno, zastoupené Annou Putnovou, zastupitelkou pro inovace, výzkum a vývoj. Krajský úřad Jihomoravského kraje reprezentoval Patrik Reichl, ředitel JINAG. Za organizátory účastníky přivítal Jan Michal, generální ředitel CzechInvestu. Moderování se ujal Jakub Rybář z Odboru strategie rozvoje a spolupráce Statutárního města Brna.
„Brno se stalo klíčovým pólem růstu české ekonomiky a Jihomoravský kraj vzorem podpory inovací. Také proto Brno a kraj hrají důležitou úkolu v rozvoji pokročilých technologií, neboť zde působí spousta velkých high-tech firem např. v oborech IT, elektronové mikroskopie, aerospace či pokročilého strojírenství a současně zde rostou nové inovativní firmy právě v sektoru polovodičů a dalších oborech,” uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Jan Michal, který dále představil aktivity agentury na podporu rozvoje polovodičového sektoru v Česku.
„V rámci vzdělávání je důležité se mimo jiné zaměřit na podporu mladých lidí a připravit je na to, že jednou nemusí být nutně zaměstnanci, ale mohou být i podnikatelé a zaměstnavatelé. Potřebujeme více praktických dovedností a měkkých kompetencí, které studenty lépe připraví jak na podnikání, tak na výzvy moderního trhu práce, a to i v rámci celoživotního vzdělávání. Zohlednit musíme rychlý nástup nových technologií, zejména pak umělé inteligence, která zvyšuje důraz na nezbytnost kompetencí v oblasti digitálních dovedností či kritického myšlení,” uvedl Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu.
„Firmy a startupy čím dál více pociťují, že jimi nabíraní noví zaměstnanci disponují hlavně nabiflovanými znalostmi špatně uplatnitelnými v praxi. Vzdělání proto musí podporovat tvůrčí myšlení, inovace a podnikavost,“ sdělila v rámci svého vystoupení poslankyně Evropského parlamentu Danuše Nerudová (STAN).
V druhé části akce se účastníci diskutovali, jak pomáhá Jihomoravské inovační centrum (JIC) pomáhá růstu scale-upům, co nového připravila veřejná správa v oblasti lokální průmyslové infrastruktury, jak v Brně rozvijí talent atraction a jakým směrem se vydal Jihomoravský kraj v podpoře technických oborů.
„Brno bylo nedávno oceněno prvním místem v anketě ´město pro business´ a na této povedené akci to bylo znát: sál byl nabitý zástupci významných firem z Brna a okolí, kterými jsou investoři jak domácí, tak původem ze zahraničí. V živé diskusi se přednášející i hosté shodli na tom, že vedle reformy vzdělávání je třeba i stabilnější investiční prostředí a také změna společenského mindsetu: první neúspěch v podnikání by neměl být diskvalifikační nebo dokonce terčem posměchu. První a každý další neúspěch (do určité rozumné míry) přináší cenné a v zásadě nepřenositelné zkušenosti pro (možná) budoucí velmi úspěšné podnikatele,“ uvedl Ondřej Votruba, výkonný ředitel Sdružení pro zahraniční investice – AFI.
Závěr akce patřil BVV Living Labu Brno, ve kterém je možné testovat, prototypovat a měřit nové technologie firem a startupů. Účastníci v rámci něj navštívili unikátní venkovní učebnu Archimédes sloužící jako interaktivní výukový a komunitní prostor pro žáky i širokou veřejnost.
Zdroj zprávy: CzechInvest