DIAMO uklízí pozůstatky po těžbě, zchátralý most v Paskově už neohrožuje okolí

Státní podnik DIAMO se pustil do první demolice nepotřebného důlního objektu od převzetí utlumených dolů od OKD na začátku roku. Přednostně zboural ocelový most v Paskově na Frýdecko-Místecku, po kterém se přepravovala hlušina z úpravny Dolu Paskov na haldu. Od roku 2017 se nevyužíval, chátral a ohrožoval železniční provoz a cyklisty. Na bezpečné odstranění mostu měli pracovníci jen jeden den, kdy byla na trati výluka.

okd

Celý dopravník vedoucí od úpravny na paskovskou haldu má délku cca 800 metrů (přes katastrální území Paskov a Řepiště) a přemosťuje řeku Ostravici, železniční trať a cyklostezku. Od roku 2017, kdy skončila těžba uhlí na Frýdecko-Místecku, se nepoužívá. Pracovníci závodu DARKOV státního podniku DIAMO, který se stará o útlum dolů převzatých letos od společnosti OKD, zjistili, že most je v havarijním stavu. Vedení se proto rozhodlo upřednostnit a urychlit odstranění mostu a zejména nejvíce nebezpečné části mostu v délce 43 metrů nad tratí a cyklostezkou. Demolice byla v dlouhodobém plánu až v příštím roce, ale z důvodu bezpečnosti dostala přednost. Správa železnic umožnila sdílet výluku, která byla plánovaná pro jiný subjekt. Toho jsme operativně využili a tím zároveň ušetřili část vynaložených prostředků daňových poplatníků.

Samotná demontáž a snesení mostu o délce 43 m a hmotnosti cca 25 tun jeřábem dolů muselo proběhnout bezpečně a rychle – v jediném dni, kdy měly dráhy výluku. Pracovníci státního podniku akci připravovali téměř 4 měsíce. Most se po snesení rozřezal na menší části a půjde do šrotu. Výnos z prodeje šrotu pokryje část nákladů na likvidaci mostu. Další části dopravníku se budou likvidovat v příštím roce po vyřízení potřebných náležitostí.

Státní podnik DIAMO připravuje i další demolice nepotřebných a chátrajících důlních objektů. Ještě letos přijde na řadu demolice šachetních koupelen v areálu Sviadnov, demolice objektů bývalé úpravny Dolu Lazy v Orlové a likvidace těžní věže s budovou v areálu Chlebovice (v prosinci).

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo