Digitální dvojčata SCHUNK

Digitální inženýrství v průmyslovém metaverzu Průmyslové metaverze zjednodušuje a urychluje průmyslové procesy. Digitální dvojčata a využití umělé inteligence umožňují úlohy automatizace digitálně plánovat, simulovat a optimalizovat dříve, než k nim skutečně dojde. Při dalším rozvoji svého portfolia spoléhá SCHUNK na digitální inženýrství, které odemyká nový potenciál a zvyšuje produktivitu svých zákazníků.
Timo Gessmann
„Pomocí softwaru a simulace usnadňujeme našim zákazníkům začít s automatizací,“ říká Timo Gessmann, technický ředitel společnosti SCHUNK.
Průmysl stojí před výzvou vyrábět zodpovědně, flexibilně a zároveň efektivně. Vývoj nových produktů a pro ně potřebné výrobní koncepce musí být nyní zaváděny mnohem rychleji a musí být flexibilní z hlediska variant a proměnných. Průmyslová metaverze pro tento účel vytváří virtuální, interoperabilní digitální prostor. Koncepty automatizace lze již zde plánovat, rozsáhle testovat a optimalizovat – mnohem rychleji a komplexněji, než by bylo kdy možné v reálném světě. Virtuální simulace nejen urychluje vývoj nových produktů a systémů, ale také zkracuje dobu uvádění do provozu, přerušení výroby a nákladné následné opravy. Společnost SCHUNK to také využívá k vývoji nových digitálních komponent a pokroku v technologickém pokroku ve všech oblastech automatizace.
Digitální dvojčata pro flexibilní výrobu
Na začátku každé simulace je digitální dvojče, digitální obraz skutečného objektu nebo procesu. Lze jej použít k simulaci nových procesů a interakci procesních modulů zapojených v reálném čase. Při vývoji realistických digitálních dvojčat se společnost SCHUNK řídí pětistupňovým plánem: Každá fáze přibližuje komponenty a sestavy z upínací technologie, uchopovací technologie a automatizační technologie k dokonalému digitálnímu obrazu. Tím se ukládají nejen elektrické vlastnosti a rozhraní produktů, ale také jejich fyzikální chování, jako je síla, koeficient tření nebo opotřebení. Společnost již digitálně popsala kompletní fyzikální chování svých prvních produktů, včetně nových mechatronických paralelních a centrických chapadel. Společnost SCHUNK vidí velkou přidanou hodnotu zejména v dalším vývoji svých komponent s podporou AI. Umělá inteligence 2D uchopovací sady oceněné HERMES AWARD je vyškolena v průmyslovém metaverzu pomocí specifických úkolů, aby se otevřely nové oblasti použití v inteligentní manipulaci.
Simulovat, ověřovat, nasazovat: Na NVIDIA GTC předvedly společnosti SCHUNK a Schaeffler možnosti simulace v NVIDIA Omniverse.
Přehodnocení virtuální reality
Jako technologický průkopník sleduje SCHUNK jasnou vizi: usnadnit svým zákazníkům začátky s automatizací.
„Díky simulaci automatizačních úloh vám můžeme rychle nabídnout sofistikované a vysoce produktivní řešení, které je optimalizováno pro vaše výrobní úkoly,“ říká Timo Gessmann, CTO společnosti SCHUNK. “Díky umělé inteligenci můžeme výrazně zjednodušit inženýrství. Pomocí digitálních nástrojů a simulací lze všechny varianty digitálně ověřit ve velmi krátkém čase.”
Společnost SCHUNK se při vývoji digitálních služeb spoléhá na technologická partnerství. Společnost například používá nástroje jako ISG Virtous nebo NVIDIA Omniverse k simulaci a plánování složitých automatizačních projektů.
Společnost využívá partnerství, jako například s NVIDIA, jako katalyzátor pro vývoj řešení založených na umělé inteligenci v oblastech simulace a optimalizace výroby. Prostřednictvím simulací v průmyslovém metaverse vytváří SCHUNK syntetická data, která podporují trénování modelů umělé inteligence. Na NVIDIA GTC v březnu 2025 představila přední vývojářská konference pro umělou inteligenci, společnosti SCHUNK a Schaeffler, aplikaci simulované montáže v oblasti robotiky, vyvinutou ve spolupráci, ve které pětiprstá ruka vyvinutá společností SCHUNK vkládá šrouby SVH do pouzdra. Aplikace ukazuje, jak lze rozšířit hranice inteligentní automatizace a využít je pro průmysl. SCHUNK nabízí vhodné koncové komponenty a otevřené digitální moduly pro každý typ robotiky, od průmyslové robotiky po coboty a humanoidní robotiku.
Vyvinuto ve spolupráci: Automatizace na příkladu aplikace šroubové montáže – digitální a fyzická ruku v ruce.
Zdroj zprávy: SCHUNK