Digitální továrna 2.0: Neuron soundware je český startup vyvíjející technologii pro automatizovanou prediktivní údržbu strojů pomocí IoT zařízení a AI

neuron soundware

Český startup Neuron soundware vyvíjí technologii pro automatizovanou prediktivní údržbu strojů. Pomocí analýzy zvuků či vibrací strojů umožňuje včas odhalovat poruchy, které by znamenaly nákladné opravy a výpadky v provozu. Technologie je založena na kombinaci umělé inteligence postavené na umělých neuronových sítích, strojovém učení a IoT zařízení nBox, které přijímá a zpracovává signály ze senzorů.

neuron soundwareTechnologie Neuron soundware firmám dokáže ušetřit značné náklady na údržbu, generální opravy a neplánované odstávky. Proto ji ve svých provozech využívají klienti různých velikostí po celém světě, včetně Dopravního podniku hl. m. Prahy, evropského výrobce letadel Airbus či německých firem Siemens a BMW. Trh automatizované prediktivní údržby má potenciál až 65 miliard eur v obratu a Neuron soundware je na něm se svým inovativním řešením využívajícím analýzu zvuku unikátem. Technologie společnosti má navíc potenciál rychle se rozšiřovat do nových odvětví.

neuron

Neuron soundware vznikl jako firma v rámci pražského akcelerátoru StartupYard v roce 2016 a nyní má tým 35 lidí. Společnost si kompletní software včetně umělé inteligence vyvíjí in-house. Neuron soundware mimo jiné vyhrál soutěž Vodafone Nápad roku 2016, zvítězil v soutěži BoostUp! RIS 2021 v kategorii Accelerate a umístil se v top 5 IoT inovátorů na IOT Innovation World Cup 2021 a mezi top 10 v soutěži DCASE 2021 ve využití umělé inteligence v údržbě. I díky tomu se firmě podařilo v investicích vybrat už 6,35 milionů eur (přes 160 milionů korun) od J&T Ventures, Lead Ventures a Inven Capital.

neuron soundware

Na MSV představí Neuron soundware svoji inovativní technologii, která podnikům pomáhá digitalizovat údržbu. Technologie je založena na kombinaci umělé inteligence postavené na neuronových sítích, strojovém učení a IoT zařízení nBox, které přijímá a zpracovává signály ze senzorů. Technologii Neuron soundware využívají ve svých provozech klienti po celém světě od dopravního podniku v Praze až po výrobce polovodičových součástek v Malajsii.

Úspěchy Neuron Soundware:

  • Ocenění TOP 5 nejlepších světových inovátorů internetu věcí 2021 na 12. ročníku IOT Innovation World Cup® 2021
  • Vítězství v soutěži BoostUp! 2021 RIS v kategorii Accelerate
  • Top 10 v prestižní soutěži DCASE 2021 (IEEE AASP Challenge on Detection and Classification of Acoustic Scenes and Events)

Tato mezinárodní soutěž se zaměřuje na rozpoznávání a detekci zvuků. Zúčastnili jsme se v kategorii sledování stavu strojů pomocí detekce anomálních akustických projevů, která je organizována firmou Hitachi Ltd., a svým zaměřením dobře zapadá do oblasti našeho výzkumu. Top firmy, které se účastnili: vloni to vyhrál Amazon, pak tam byl Intel, Samsung a IBM. Letos se z nich účastnil jen Intel, který vyhrál.

  • Celková výše investicí – 5+ milionů €
  • Počet instalovaných zařízení – 1000+ senzorů a 150+ zařízení nBox

Zdroj zprávy: Veletrhy Brno, a.s.
BVV a.s.


Články na podobné téma:

Neuron soundware dovede automaticky včas odhalit poruchu stroje