Dny NATO v Ostravě pod partnerstvím Severoatlantické aliance mají rekordní mezinárodní účast

dny NATO

Účastníci z rekordního počtu až 22 zemí, stovka letadel a na tisíc kusů pozemní techniky dorazí třetí zářijový víkend na Letiště Leoše Janáčka Ostrava, kde se uskuteční 22. Dny NATO v Ostravě & 13. Dny Vzdušných sil AČR.

Dny NATO

 

„Můžeme říci, že máme před sebou jeden z vůbec nejlepších ročníků s doposud nejdelším programem ukázek. Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR budou patřit k nejprestižnějším akcím v celé Evropě,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda organizujícího spolku Jagello 2000.

„Akce se koná za více jak tři týdny a v tuto chvíli ještě intenzivně jednáme o další atraktivní účasti, takže věříme, že letošní seznam ukázek ještě není definitivní. Po dvou ročnících zatím neočekáváme žádná omezení vstupu pro návštěvníky kvůli covidu-19, situaci ale samozřejmě pečlivě monitorujeme,“ doplnil Pavlačík.

Dny NATO

Role tradičního speciálního partnera se přitom letos zhostí přímo Severoatlantická aliance. „Právě díky partnerství přímo s NATO máme velmi pestrou účast,“ sdělil Pavlačík. NATO budou přímo reprezentovat letoun včasné výstrahy AWACS na statické ukázce a tanker A330 MRTT, který se představí v zahajovacích průletech. V rámci programu se dále formou společného průletu uskuteční přivítání Finska a Švédska jako nových kandidátských zemí na členství v Severoatlantické alianci. Návštěvníci budou mít příležitost se vůbec poprvé seznámit s nejnovějšími modernizačními projekty Armády České republiky – švédským bojovým vozidlem pěchoty CV90, modelem izraelského systému protivzdušné obrany SHORAD v měřítku 1:6, které doplní model letounu páté generace F-35 v českých barvách v měřítku jedna ku jedné, a stále jednáme o další technice a zbraňových systémech.¨

Dny Nato

 

„Těší nás, že budeme moci veřejnosti prezentovat modernizační programy Armády České republiky takto komplexně v jeden čas a na jednom místě. Veřejnost si tak bude moci udělat konkrétní představu o pokroku v modernizaci a o tom, kam smysluplně směřují prostředky daňových poplatníků ze zvyšujícího se obranného rozpočtu,“ uvedl generálmajor Ivo Střecha, první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky.

Dny nato mošnov

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou tradičním místem premiérových vystoupení a také derniér, nejinak tomu bude i v letošním roce. První vystoupení na veřejnosti v celé střední Evropě bude mít nejmodernější švédský taktický letoun Gripen E. „Letos budeme mít účastníka ze zcela nového kontinentu – Jižní Ameriky – a to v podobě moderního brazilského dopravního letounu C-390 Millennium, který se u nás české veřejnosti představí vůbec poprvé,“ řekl Pavlačík.

Dny Nato

Naopak jedno z posledních vystoupení na veřejnosti bude mít známý bitevní vrtulník Mi24/35, jehož letová ukázka vždy patřila k divácky velmi atraktivním. „Bitevníky Mi24/35, které začaly sloužit v československé armádě již v roce 1978, začnou příští rok postupně nahrazovat stroje UH1Y AH1Z americké společnosti Bell Flight, takže letošní Dny NATO budou jednou z posledních příležitostí, kdy si je veřejnost bude moci prohlédnout na zemi i ve vzduchu,“ doplnil generál Střecha.

dny nato mošnov

Titulární podpora Hlavní podpora Generální partner Exkluzivní partner Podpora Jsme velice rádi, že po šesti letech u nás opět vztyčíme jordánskou vlajku. Na akci se totiž chystá Female Company for Special Security Tasks (FCSST), která zde v letech 2015 – 2016 měla velký úspěch. „S jednotkou předvedeme atraktivní ukázku společného zákroku,“ prozradil brigádní generál Tomáš Kužel, ředitel Krajského ředitelství Policie České republiky správy Moravskoslezského kraje.

nato dny mošnov

Návštěvnicky velmi atraktivní jistě budou vystoupení dvou akrobatických skupin – švýcarská Patrouille Suisse, létající na proudových strojích F-5E, se navíc na mošnovském nebi představí vůbec poprvé. Úspěšný comeback naopak bude mít chorvatská skupina Krila Oluje používající turbovrtulové stroje Pilatus PC-9M.

Tradičním účastníkem je Německo, které předvede na dvě desítky kusů techniky. Na dynamické ukázce se představí poprvé moderní vrtulník NH-90 a také vrtulník EC-135, transportní letadlo A400M předvede ukázku doplňovaní paliva českých letounů Gripen. Na statické ukázce Německo předvede víceúčelový bojový letoun Tornado IDS s plnou škálou výzbroje a námořní průzkumný letoun P-3C Orion. Bohatá bude německá pozemní účast – nejmodernější tank Leopard 2A7V, bojové vozidlo pěchoty Puma či houfnice Panzerhaubitze 2000.

dny nato

Spojené státy vysílají na Dny NATO dva bombardéry B-52 Stratofortress a velmi širokou škálu vrtulníků a pozemní techniky. Jeden B-52 bude v sobotu, přesně po deseti letech, nad mošnovským letištěm k vidění v letové ukázce, a druhý po c elou dobu konání akce na statické ukázce. US Army předvede pestrou škálu vrtulníků: AH-64 Apache, UH-60 Black Hawk, CH-47 Chinook a bezpilotní prostředek RQ-7 Shadow. Scházet nebude ani těžká pozemní technika – hlavní bojový tank M1 Abrams, bojové vozidlo M2 Bradley a také legendární vozidlo HMMWV.

22. ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se koná 17. – 18. září na mošnovském letišti Leoše Janáčka. Vstup je bezplatný.

Zdroj zprávy: NATO DAYS