Do Šumperku se vrací výroba vlaků, Škoda Group zde vyrábí vlaky pro České dráhy

Do šumperského závodu Škoda Group se vrátila novoroba vlaků. Po letech, kdy v Šumperku probíhal především servis kolejových vozidel, zde v letošním roce započala výroba elektrických jednotek EMU 240 pro České dráhy. Během následujících dvou let bude vyrobeno a dodáno celkem 13 vlaků do Olomouckého kraje. Šumperský závod současně prochází velkou proměnou, investice do modernizace dosáhnou 460 milionů Kč. S rostoucím objemem zakázek a investicemi roste také poptávka po nových zaměstnancích. Aktuálně jich Škoda hledá v Šumperku 40, a to zejména elektromechaniky a zkušební techniky.

Škoda Group Šumperk

Jednotky EMU 240 typu 20Ev Olomoucký kraj jsou nejnovější a nejmodernější pro variantu oblíbených souprav RegioPanter. Do Šumperka přijedou již nalakované a svařené skříně z ostravského výrobního závodu Škoda Group a z Plzně budou doručeny podvozky. V Šumperku následně proběhne kompletní montáž soupravy a jejich oživování. Během roku 2023 bude vyrobeno 6 ks jednotek, v roce 2024 je plánovaná výroba 7ks.

Škoda Group Šumperk

 

“Ruku v ruce s rostoucím objemem zakázek jde i rozšiřování kapacity výroby. V Šumperku jsme v roce 2020 zahájili projekt modernizace celého provozu s investičním rozpočtem 460 mil. Kč. Návrat výroby do Šumperka je zcela logickým krokem. Zaměstnanci provozu mají znalosti detailní naši vlaků, vzhledem k tomu, že se řadu let podílí na jejich servisování. Věřím, že i do budoucna budeme kapacitu šumperské výroby navyšovat.” Tomáš Ignačák, prezident CZ/SK ve Škoda Group

Škoda Group Šumperk

 

„Cílem investic je zvýšení prostorových kapacit pro údržbu kolejových vozidel o 30 %. Právě probíhají dokončovací práce na novém podvozku zahrnující novou kolovku, dále je téměř hotové montážní pracoviště a svařovací pracoviště. Ve fázi realizace je nová lepicí box pro kolejová vozidla a také dokončujeme novou montážní linku pro jednotky EMU240,“ dále upřesňuje Aleš Měrka, ředitel šumperského závodu Škoda Pars.

Škoda Group Šumperk

Nové pracoviště posílí kapacitu
Úspěšně také Dokončeno dokončení a certifikace pracovišť opravy kompresorů a nápravových převodovek pro elektrické jednotky. Ukončení projektu modernizace je plánováno na závěr roku 2024. Rozšiřování a modernizace se ale netýkají jenom kapacit pro údržbu vozidel. Kvůli obnovení novovýroby vlaků muselo dojít k výstavbě nového lepícího boxu se dvěma stáními, vybavení kuplovacího stání jeřábem nebo dovybavení zkušebny. V rámci modernizace provozu oprav motorů bylo postaveno unikátní bezobslužné robotizované pracoviště pro svařování a opracování vinutí rotorů trakčních motorů.

Škoda Group Šumperk

Šumperský závod má dlouholeté zkušenosti především v oblasti servisu. Částečně se zde ale v minulosti minuli i na svařování a lakování některých vozidel. Významnou zakázkou byla výroba tramvají pro turecké město Konya. Škoda Group v Šumperku aktuálně zaměstnává 740 pracovníků. Pro výrobu vlaků hledá nové pracovníky, zejména elektromontéry a zkušební techniky. Na výrobě 13 ks EMU 240 se bude podílet přibližně 90 zaměstnanců.

Škoda Group Šumperk

Zdroj zprávy: ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
Škoda Transportation